plynovodRuský vývozce plynu Gazprom zvýšil denní dodávky plynu do zemí Evropské unie a do Turecka na 200 milionů kubíků. Gazprom využívá k tranzitu alternativní cesty, protože Ukrajina uzavřela všechny své tranzitní plynovody.

"Jamal-Evropa (plynovod - pozn. red.) a zásobníky plynu nám dávají zhruba 150 milionů kubíků a my doufáme, že čerpání ze zásobníků zvýšíme o dalších deset milionů kubíků ještě během středy," řekl v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv. Na plnou kapacitu přešel i plynovod Blue Stream do Turecka, to znamená, že dává 48 milionů kubíků denně.

Gazprom dodával ještě do konce loňského roku do Evropy přes Ukrajinu zhruba 300 milionů kubíků plynu denně. Dalších 80 až 90 milionů kubíků plynu proudí plynovodem Jamal-Evropa, 35 až 40 milionů jde v zimním období přes plynovod Blue Stream do Turecka, celkem tedy z Ruska běžně "odcházelo" 430 milionů metrů krychlových plynu denně.

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Naftogaz: Cenu nemůžeme akceptovat

Gazprom snížil dodávky do Evropy přes Ukrajinu o dalších 21 milionů kubíků. Tento objem si totiž podle Gazpromu Ukrajina neoprávněně přivlastnila. Gazprom nadále tvrdí, že je ochoten s Ukrajinou začít o situaci znovu jednat kdykoliv. Rusko obviňuje Ukrajinu, že za celý spor nese vinu ona, Ukrajina tvrdí zase opak.

Spor o ceny plynu se mezi oběma zeměmi rozhořel i před třemi lety, tehdy se ale jejich rozepře České republiky vůbec nedotkla. Gazprom tvrdí, že Ukrajina nechce přistoupit na tržní ceny, což dnes šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Oleh Dubyna potvrdil.

"Myslím, že Ukrajina nemůže akceptovat cenu 450 dolarů, to je ekonomicky naprosto nepodložené," zdůraznil Dubyna. Ve čtvrtek poletí do Moskvy, kde bude o situaci jednat se zástupci Gazprom. Ukrajina platila v loňském roce za 1000 metrů krychlových ruského plynu 179,5 dolarů, nyní je ochotna přistoupit na cenu 201 dolarů.