Krize okolo plynu ještě nebyla zažehnána. Gazprom začal v úterý ráno postupně obnovovat dodávky plynu pro evropské odběratele přes Ukrajinu, dodávky do Evropy však byly dopoledne přerušeny. Obě znesvářené strany - tedy Rusko a Ukrajina - se vzájemně obviňují z toho, kdo za nynější situaci může.

Zástupce šéfa Gazpromu Alexander Medveděv podle BBC řekl, že za přerušení dodávek plynu do Evropy může Ukrajina. "Ukrajina pro dodávky tranzitního plynu neotevřela svá potrubí," uvedl Medveděv. Představitelé Ukrajiny ale naopak tvrdí, že žádný plyn nemohou transportovat, protože z Ruska nic neteče. 

Šéf EK José Barroso telefonoval ruskému premiérovi Vladimíru Putinovi a vyjádřil znepokojení. Brusel současně oznámil, že členové nezávislé monitorovací komise nemají plný přístup k dispečinkům v Kyjevě a v Moskvě. To však Putin popřel.


SLEDOVALI JSME VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

8:15 - Ruský premiér Vladimir Putin se v Moskvě setká s premiéry Slovenska a Bulharska, jejichž země přerušením dodávek plynu nejvíce utrpěly. Slovenský premiér Robert Fico kvůli problémům s plynem navštíví i Kyjev. "Plynová katastrofa nastala," shrnula dnes ruská agentura Interfax situaci. Zakončení "druhé plynové války" mezi Ruskem a Ukrajinou se mrznoucí Evropané nedočkali a co hůře, "stalo se naprosto jasné, že obyčejný hospodářský spor se přeměnil v technologickou katastrofu nového typu".

ÚTERÝ 

18:15 - Podle Ukrajiny zkomplikovalo Rusko situaci tím, že pro plyn zvolilo nečekanou trasu. Ukrajina tvrdí, že potřebuje 140 mil. metrů krychlových plynu více, aby udržela tlak v potrubí. Rusko kontruje tím, že tento objem Ukrajina krade.

17:40 - Podle diplomatických zdrojů z Bruselu v tuto chvíli existuje objektivní  technický problém na straně Ukrajiny.
"Rusko o něm nicméně muselo vědět předem. Ukrajina upozorňovala, že pokud pustí plyn jedním z potrubí, bude primárně zabezpečena dodávka plynu na Balkán, ne však do Evropy," dodal zdroj.
Podle tohoto zdroje monitorovací komise stále nemají přímý přístup k dispečinku v Kyjevě a Moskvě.

17:30 - Podle agentury ITAR-TASS plynárenský monopol Naftogaz oficiálně přiznal, že není schopen splnit požadavky na obnovení dodávek plynu kvůli technickým problémům. Informoval o tomjeho šéf Oleh Dubyna.

Naznačil, že kdyby Naftogaz splnil všechny požadavky ruské strany, některé ukrajinské regiony by zůstaly úplně bez plynu. Zároveň připustil, že plyn dosáhl rusko-ukrajinských hranic, nicméně podle něj byl další tranzit do Evropy nemožný.

17:19 -  Koncern Gazprom obvinil Ukrajinu, že "zcizila" plyn zanechaný v tranzitním plynovodu při přerušení dodávek ruského plynu, a proto nyní přeprava plynu do Evropy přes Ukrajinu nefunguje.

"Z balkánské trasy bylo nezákonně odebráno 140 milionů metrů krychlových plynu. Nemáme vůbec představu, co se dělo na jiných trasách," prohlásil zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv.

16:33 - Rusko se podle premiéra Vladimíra Putina v první řadě snaží dodat plyn na Balkán a na Slovensko. Rusko podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera plánovalo dnes přepravit na Balkán a na Slovensko přibližně 100 milionů metrů krychlových plynu.

"Pokud však plyn neproudí přes Ukrajinu, musíme se společně zamyslet s ukrajinskými a evropskými partnery, co je třeba udělat," uvedl Putin s tím, že z ruské strany jsou kohoutky s plynem otevřeny.

16:29 - Ruský premiér Vladimir Putin dnes při návštěvě ústředí plynárenského koncernu Gazprom popřel, že by mezinárodní pozorovatelé neměli přístup na všechna kontrolní místa přepravy ruského plynu na Ukrajinu.

Současně oznámil, že se ve středu setká s premiéry Slovenska a Bulharska, jejichž země přerušením dodávek nejvíce utrpěly.

16:02 - Premiér Mirek Topolánek dnes telefonicky hovořil s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou o dodávkách ruského plynu do zemí EU. Ukrajinská premiérka ho informovala o technických komplikacích - konkrétně příliš nízkém tlaku plynu z Ruské federace. Vyplývá to z informací na internetových stránkách českého předsednictví.

Český premiér jí doporučil, aby okamžitě kontaktovala experty Eurogazu, kteří jsou připraveni Ukrajině s technickými problémy pomoci. Ukrajinská premiérka přislíbila, že nabídku využije.

15:50 - Ruský premiér Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s Ficem uvedl, že plyn neproudí ani po dnešním obnovení dodávek proto, že nefunguje ukrajinská přepravní síť.

"Navrhuji v této souvislosti aktivnější součinnost zemí, které odebírají ruský plyn, s ukrajinským vedením," doporučil Putin.

15:31 - Slovenský premiér Robert Fico kvůli problémům s dodávkami ruského plynu brzy navštíví Moskvu. Oznámil to dnes úřad ruské vlády.

15:24 - Zelení a aktivisté z organizací na ochranu životního prostřední dopoledne demonstrovali před slovenským velvyslanectvím ve Vídni proti možnému spuštění odstaveného reaktoru slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice. Informovala o tom agentura DPA.

15:12 - Zástupce šéfa Gazpromu Alexander Medveděv: "Myslíme si, že včera (v pondělí) byly dveře pro ruský plyn otevřené, ale Ukrajinci je opět zavřeli."

14:50 - Šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit pochválil Česko za řešení krize kolem plynu. Ten vešel do povědomí prosincovou slovní přestřelkou s prezidentem Václavem Klausem. - VÍCE O JEHO POCHVALE ZDE

14:11 - Bulharská společnost Bulgargaz byla podle agentury Reuters informována Gazpromem o tom, že přes Ukrajinu neproudí na jihovýchod Evropy žádný plyn.

13:38 - Mluvčí Evropské unie Ferran Tarradellas prohlásil, že experti z monitorovacích komisí nemají plný přístup k dispečinkům v Kyjevě a v Moskvě. "(V takových podmínkách) není pro pozorovatele možné, aby dělali svou práci," řekl Tarradellas. "Musí mít volný přístup do kontrolních sálů," dodal. V dispečinku v Kyjevě by podle něj je šest pozorovatelů, v Moskvě další dva.

Kvůli tomu, že plyn stále normálně do Evropy přes Ukrajinu si v telefonickém rozhovoru s ruským premiérem Vladimirem Putinem stěžoval i šéf komise José Barroso. Do Moskvy vzkázal, že je Brusel zklamán tím, jaké množství plynu potrubím proudí.

12:42 - "Probíhá intenzivní dialog s Evropskou komisí ohledně spuštění druhého bloku V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Evropská komise si vyhrazuje podle dopisu jejího šéfa José Barrosa právo na právní kroky vůči Slovensku. Pokud nastane krizový moment, tak ke spuštění druhého bloku Jaslovských Bohunic přistoupíme," sdělil Fico. Více čtěte ZDE

12:40 - "Naplňuje se náš pesimistický odhad na vývoj dodávek plynu z Ruska. Můžeme očekávat velkou nestabilitu v dodávkách plynu na území Slovenské republiky," řekl slovenský premiér Robert Fico.

12:30 - Gazprom řekl, že ukrajinské kroky v plynové krizi řídí Spojené státy.

"Včera byly otevřeny dveře pro ruský plyn, ale znovu byly zablokovány Ukrajinou," řekl Alexandr Medveděv z Gazpromu. "Vypadá to, že... tančí podle hudby, která není řízena z Kyjeva, ale z jiné země." Medveděv řekl, že naráží na smlouvu mezi USA a Ukrajinou, kterou ale neupřesnil.

12:28 - Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek uvedl po zasedání krizového štábu, že dodávky rusého plynu pro "bulharskou větev" byly přerušeny v 10:45 hodin.

12:21 - "Očekávaný odběr plynu na úterý je na Slovensku 30,5 milionů kubíků, skutečnost by díky omezením měla být 27 milionů při očekávání průměrné teploty minus 6 stupňů," řekl na tiskové konferenci po zasedání slovenského krizového štábu tamní ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

12:17 - V současnosti k evropským zákazníkům žádný plyn neproudí. Vyplývá to z vyjádření Evropské unie, Ruska a Ukrajiny; jednotlivé strany se současně vzájemně obviňují ze zodpovědnosti. Podle informovaného zdroje ČTK z EU Rusko neposílá dost plynu, aby umožnilo jeho tok přes Ukrajinu dál. Ruský koncern Gazprom ale tvrdí, že tranzit plynu do Evropy Ukrajina zablokovala.

"Gazprom ráno začal obnovovat dodávky plynu do Evropy. Ale Ukrajina blokovala všechny naše kroky ohledně přepravy plynu do Evropy," řekl zástupce šéfa ruského koncernu Alexandr Medveděv. "Nemáme fyzickou možnost uskutečňovat tranzit plynu přes ukrajinské území. Veškerá odpovědnost padá na Ukrajinu," dodal Medveděv.

12:05 - Gazprom obvinil Ukrajinu, že zablokovala tranzit plynu do Evropy. "Gazprom ráno začal obnovovat dodávky plynu do Evropy. Ale Ukrajina blokovala všechny naše kroky ohledně přepravy plynu do Evropy," řekl zástupce šéfa ruského koncernu Alexandr Medveděv. "Nemáme fyzickou možnost uskutečňovat tranzit plynu přes ukrajinské území," dodal.

11:51 - Rakouští experti si podle slovenského premiéra Roberta Fica mohou ověřit přípravy spuštění druhého bloku V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Slovenský krizový štáb by měl definitivně rozhodnout o opětovném spuštění 2. bloku V1 v Jaslovských Bohunicích.

11:39 - Současné problémy s dodávkami plynu jsou v Rusku. Podle zdroje ČTK z EU, který je se situací dobře obeznámen, Rusko neposílá dost plynu, aby umožnilo jeho tok přes Ukrajinu do Evropy.

11:22 - Spolehlivému tranzitu plynu podle firmy brání více faktorů, včetně objemů suroviny, která z Ruska proudí, a tras, které byly k tranzitu zvoleny. "Naftogaz sděluje, že zvolené objemy a trasy nebyly mezi oběma provozovateli včas dohodnuty," uvedl Naftogaz.

"To je vážně porušení zavedené praxe spolehlivého fungování systému pro tranzit plynu," podotýká firma.

"Naftogaz vyžaduje rychlé obnovení vyrovnaných dodávek plynu přes všechny tranzitní plynovody," píše se ve zprávě Naftogazu, z které cituje agentura Reuters.

11:03 - Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu dál do evropských zemí opět váznou. Podle agentury Reuters to oznámila ukrajinská státní společnost Naftogaz. Problémy potvrdila také Evropské komise, podle které neproudí do EU žádný ruský plyn, nebo jen minimální objemy.

11:02 - Z dnešní první dodávky přes Ukrajinu mají podle Gazpromu obdržet zemní plyn odběratelé v balkánských státech a v Moldavsku – tedy země, které byly krizí postiženy nejvíce a nacházejí se v nejsložitější situaci.

11:00 - Přibližně 48 hodin bude podle největšího tuzemského dodavatele plynu RWE Transgas trvat, než ruský plyn po obnovení dodávek znovu začne přitékat do České republiky. Do té doby bude RWE zásobovat své zákazníky zemním plynem, který do ČR proudí severní cestou a ze zásobníků.

"Dodávky ruského plynu přes hraniční předávací stanici v Lanžhotě na česko-slovenské hranici budou obnoveny poté, co dojde k vyrovnání provozních tlaků na české a slovenské straně tranzitní soustavy," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

10:48 - Gazprom od Ukrajiny požaduje, aby začala dodávat zemní plyn do Evropy okamžitě, ne až za 36 hodin, jak už dříve oznámili ukrajinští odborníci.

10:10 - Podle vyjádření mluvčího ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz Valentyna Zemľanského už ruský plyn dorazil na Ukrajinu. Jde o plyn směřující dále do Evropy.

9:39 - Podle mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského se nadále čeká na potvrzení nezávislé monitorovací komise o obnovení dodávek ruského plynu do Evropy.

9:21 - První kubíky plynu překročily pod dohledem mezinárodních pozorovatelů rusko-ukrajinskou hranici okolo 8:30 SEČ. Plyn zatím proudí jediným ze tří potrubí na kompresorové stanici Sudža.

9:00 - Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský pro ČT: "Stále nemůžeme se stoprocentní jistotou potvrdit, že plyn z Ruska do Evropy proudí. Čekáme na potvrzení od monitorovací komise."

8:52 - Ruský koncern Gazprom podle pokynu svého šéfa Alexeje Millera nejprve napumpuje 3,126 milionu metrů krychlových plynu za hodinu pro spotřebitele na Balkánu.

Ukrajina podle energetické společnosti Naftogaz od ruského koncernu dostala objednávku na přepravu 76 milionů metrů krychlových plynu během dnešního dne. Běžně potrubím do Evropy putuje okolo 300 milionů metrů krychlových plynu.

8:43 - Zpravodaj agentury Reuters, který je ve velíně Gazpromu, potvrdil, že byl vydán příkaz k zahájení dodávek plynu na Ukrajinu na 10. hodinu tamního, tedy 8. hodinu SEČ. "Vše je v pořádku," uvedl.

"Zajistěte přepravu plynu na území Ukrajiny. Splňte pokyn," prohlásil šéf Gazpromu Alexej Miller před televizní kamerou.

"Pokyn jsem pochopil, přistupuji ke splnění," odpověděl v telefonickém rozhovoru dispečer firmy ze stanice Sudža na rusko-ukrajinské hranici. 

8:36 - Jednatel RWE Transgas Jan Nehoda pro iHNed.cz: "Podzemní zásobníky plynu standardně začínáme plnit po skončení topné sezony. Vtláčení zpravidla trvá celé léto až do začátku podzimu."

8:30 - Na otázku serveru iHNed.cz, jak dlouho bude trvat, než se ruský plyn v plném objemu rozproudí do Česka, odpověděl jednatel společnosti RWE Transgas Jan Nehoda, že na východní hranici České republiky to může trvat okolo 50 hodin. Jen přes Ukrajinu teče plyn 36 hodin.

8:24 - Komisaři mají ověřit, zda množství plynu na hranicích Ruska s Ukrajinou bude stejné jako na hranicích Ukrajiny, kde plyn opustí tuto tranzitní zemi.

8:12 - Gazprom sdělil, že puštění plynu bylo zkušební a pokud vše bude v pořádku, obnoví standardní přepravu plynu. Upozornění souvisí s hrozbami Moskvy, že dodávky opět zastaví, pokud by Ukrajinci přistoupili k "neoprávněným odběrům" z tranzitu plynu.

8:00 - Gazprom postupně obnovuje dodávky plynu pro evropské odběratele přes Ukrajinu. Uvedla to dnes agentura ITAR-TASS. Odhady, kdy byl plyn mohl dorazit do Evropy, se různí, Evropská unie hovoří o 24 hodinách, Gazprom uvedl 36 hodin.


Více o pondělním vývoji ZDE

Jedním ze států, které na rusko-ukrajinský spor nejvíce doplácí, je Slovensko. To nyní musí řešit Sophiinu volbu - buď spustí druhý blok V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, pokud se situace s dodávkami plynu nezlepší, a bude tak muset počítat s případnými právními kroky ze strany Evropské komise, nebo poslechne EK, ale tím de facto ohrozí nejen své podniky, ale i obyvatele.

Odhady, kdy byl plyn mohl dorazit po spuštění dodávek do Evropy, se různí, Evropská unie hovoří o 24 hodinách, Gazprom uvedl 36 hodin. "Na východní hranici České republiky může trvat okolo 50 hodin, než tam bude proudit ruský plyn v plném objemu. Jen přes Ukrajinu teče plyn 36 hodin," uvedl pro server iHNed.cz jednatel společnosti RWE Transgas Jan Nehoda.

Už v pondělí odpoledne řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs, že by dodávky ruského plynu do Evropy mmohly být obnoveny v úterý v 8 hodin ráno SEČ, což následně potvrdil i šéf ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller.

Podpořila to znovupodepsaná smlouva o monitorování dodávek, kterou v pondělí v Bruselu podepsala Evropská komise a obě znesvářené země - Ukrajina a Rusko. Smlouvu sice všechny zúčastněné strany podepsaly již v neděli, ale Kyjev k ní doplnil deklaraci. V reakci na to Rusové prohlásili dohodu za neplatnou. Nejasné to však nadále zůstává, kdo zaplatí technický plyn, s jehož pomocí má být obnoven tlak v tranzitním plynovodu.

 

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

 

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a Norska a přerušením dodávek nebyly postiženy ani firmy, ani občané.

Pokud jde o dodávky ruského plynu do Česka, bude doba přepravy podle mluvčího největšího dodavatele plynu v Česku RWE Transgas Martina Chalupského záviset i na tom, zda nebude plyn přednostně přesměrován na Balkán.


Speciál iHNed.cz

 

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ukrajinským Naftogazem nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Přes Ukrajinu do Evropy obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi pětinu evropské spotřeby.