Plynová krize nekončí. Zástupci Evropské komise ve středu potvrdili, že tranzitu plynu do Evropy brání objektivní technické potíže v ukrajinské přenosové soustavě. Ukrajina požaduje více plynu od Ruska k udržení tlaku v potrubí, ruský plynárenský monopol Gazprom však Ukrajinu obviňuje z toho, že plyn krade.

Nejprve Rusko a poté i Ukrajina navrhly, aby se v sobotu konal velký summit všech zemí, kteří jsou tak či onak zapojeny do plynové krize. Rusko chce uspořádat summit v Moskvě, Ukrajina v Praze či Bruselu.

Česko vydrží pět týdnů

Podle mluvčího největšího tuzemského dodavatele plynu RWE Transgas Martina Chalupského firma v současné době čeká, až se znesvářené strany dohodnou. "Za stávající situace je RWE Transgas schopen uspokojovat spotřebu zemního plynu v Česku bez problémů dodávkami plynu severní cestou (Norsko, Německo) a ze zásobníků následujících minimálně pět týdnů," řekl Chalupský pro server iHNed.cz. Více čtěte ZDE

STŘEDEČNÍ VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

20:06 - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko podporuje konání zvláštního summitu o plynové krizi a řekl, že by se mohl konat v Bruselu nebo v Praze.

17:31 - Snížení produkce slovenských firem v důsledku zastavení dodávek zemního plynu z Ruska se projeví také na výkonu slovenské ekonomiky. Po jednání vlády to řekl slovenský ministr financí Ján Počiatek. Přesnější dopady ale zatím neuvedl. Spotřebu plynu muselo omezit asi 1 000 podniků, což nepříznivě ovlivnilo například výrobce automobilů či hutní společnosti.

"Ty dopady uvidíme asi až u nějakých prvních relevantních dat. Ale v každém případě to určité výpadky znamenat bude. Určitě to bude mít vliv na růst (ekonomiky) i na daňové příjmy," řekl Počiatek.

 

16:51 - Ruský prezident Dmitrij Medveděv navrhl svolat na sobotu do Moskvy summit zemí, které odebírají ruský plyn. "Navrhuji summit hlav států a šéfů vlád zemí, které dostávají ruský plyn, na 17. ledna v Moskvě," řekl dnes Medveděv. Sobotní schůzka by podle něj pomohla nalézt východisko z nynější krize i zabránit jejímu opakování.

16:30 - "Pokud mají Rusové jakékoliv výtky, ať se obrátí na arbitrážní soud," řekl Juščenko. Zdůraznil, že Ukrajina neudělala nic, co by mělo vést k zablokování toku ruského plynu do Evropy.

Juščenko řekl, že Ukrajina nyní z vlastních zdrojů dodává plyn do Moldávie a Bulharska, a to bez jakýchkoliv smluv. Ukrajina podle prezidenta dělá všechno pro to, aby plyn do Evropy proudil.

16:26 - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes po setkání se svým polským protějškem Lechem Kaczyńským v jihopolské Wisle řekl, že Ukrajina splatila dluhy vůči Rusku za plyn do posledního groše a neodebrala nelegálně ze sítě ani metr krychlový suroviny. Ruský plynárenský podnik Gazprom naopak tvrdí, že Ukrajina dluží za plyn a neoprávněně jej odebírá. Kvůli rusko-ukrajinskému sporu již týden neproudí plyn do Evropy.

15:32 - "Vyslovili jsme souhlas s návrhy na výměnou operaci, které předložil slovenský premiér (Robert Fico). Je možné dodat plyn pro domácí potřebu Ukrajiny ve stejném objemu, který potřebuje Slovensko, to je přibližně 20 milionů krychlových metrů za den," řekl šéf Gazpromu Alexej Miller po schůzce, které se vedle Fica zúčastnil i bulharský premiére Sergej Stanišev.

"Je nutná dobrá vůle Ukrajiny: je třeba otevřít kohoutky na ukrajinské straně, my dodáme plyn ukrajinským odběratelům a Ukrajina stejný objem předá Slovensku," dodal Miller.

15:23 - Rusko by mohlo Slovensku poskytnout plyn, který je určený pro Ukrajinu, a pomoci mu tak řešit akutní nedostatek suroviny. Nabídku formou výměny dnes slovenskému premiérovi předložil šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Podle agentury Reuters ale s návrhem musí nejprve souhlasit Ukrajina.

14:49 - Rusko a Ukrajina podle šéfa Evropské komise José Barrosa ukazují, že nejsou schopní plnit závazky vůči některým evropským státům. Podle něj je ale velmi těžké zjistit, kde leží vina. "Máme problémy s přístupem k informacím. Nebyl umožněn (pozorovatelům) přístup na všechna místa," dodal Barroso.

14:17 - V evropských zásobnících zemního plynu včetně Česka klesl objem plynu v týdnu do tohoto pondělí o osm až deset procent. Vyplývá to z údajů od operátorů rezerv v Německu, Británii, Belgii, Rakousku, Česku, Maďarsku a Slovensku, napsala dnes agentura Reuters.

13:20 - Gazprom kvůli plynové krizi přišel od počátku roku o 1,1 miliardy dolarů (22,4 miliardy Kč). Uvedl to dnes ruský prezident Dmitrij Medveděv s tím, že Gazprom by měl ztráty vymáhat po Ukrajině.

"Od 1. ledna Gazprom nedostal 1,1 miliardy dolarů z vývozu plynu do Evropy. Naše země nemůže přicházet o takové peníze," řekl Medveděv. Zároveň nařídil šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi podrobně sečíst a zdokumentovat ztráty způsobené zablokováním dodávek plynu evropským odběratelům přes Ukrajinu a vymáhat je na viníkovi.

13:12 - Srbsko studuje možnost žaloby proti Ukrajině, kterou Bělehrad považuje za hlavního viníka zablokování dodávek ruského plynu do Srbska. Oznámil to dnes ředitel srbské státní plynárenské společnosti Srbijagas.

"Právě probíhá právní analýza týkající se toho, co by Srbijagas mohl ohledně případné žaloby na Ukrajinu podniknout. V této chvíli je zcela jasné, že hlavním viníkem je Ukrajina," řekl Dušan Bajatović citovaný agenturou Beta.

13:01 - Premiér Mirek Topolánek: "Je to spíše neochota těch dvou stran (Ruska a Ukrajiny) jednat a my je k tomu musíme dotlačit. Budeme chtít apelovat i na země, které nejsou plynovou krizí příliš ohroženy, aby zvýšily tlak na vyřešení sporu."

12:58 - Pokud Rusko a Ukrajina nezajistí dodávky plynu do Evropy, Evropská komise bude apelovat na evropské podniky, aby se společně obrátily na soud. V Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl předseda EK José Barroso.

12:45 - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková dnes vyjádřila přání jednat o problému dodávek zemního plynu na vládní úrovni namísto dosavadního dohadování mezi plynárenskými podniky obou zemí.

Tymošenková uvedla, že se chystá telefonovat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. České předsednictví EU dnes obě strany vyzvalo, aby plynovou krizi řešily jednáním premiérů. 

12:38 - Ruský premiér Vladimir Putin dnes vyzval Evropskou unii, aby zvýšila tlak na Kyjev kvůli přepravě ruského plynu do Evropy.

"Litujeme toho, co se děje, a z naší strany děláme vše, abychom přepravu plynu obnovili," prohlásil ruský premiér při jednání se svými protějšky ze Slovenska, Bulharska a Moldavska.

12:30 - Pro nejbližších 24 hodin nebude podle slovenského krizového štábu potřeba spustit druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

12:16 - Slovensko dostane o dva miliony metrů krychlových plynu více v rámci krizových dodávek od společností E.ON Ruhrgas a GDF Suez, uvedl po jednání krizového štábu státní tajemník ministerstva hospodářství Peter Žiga. 

Při současné spotřebě tak zásobování Slovenska plynem vydrží 18 dní. Slovensko dosud říkalo, že v nynější situaci, kdy jsou již týden zastaveny dodávky plynu z Ruska, má zásobu plynu na 11 dní. 

11:41 - Podle Gazpromu potvrdili členové nezávislé monitorovací komise, že tranzit plynu blokuje Ukrajina. Informovala o tom slovenská zpravodajská televizní stanice TA3.

10:55 - Premiér Mirek Topolánek vyzval Evropskou unii, aby zvážila plány na vytvoření 120denních zásob ropy a plynu a alternativních způsobů zásobování energií.

10:00 - Slovenská žádost o obnovení dodávek plynu byla Ukrajinou odmítnuta. Ukrajinská předsedkyně vlády Julija Tymošenková slovenskému premiérovi Robertu Ficovi řekla, že Ukrajina nemá dost plynu, aby jej dodávala dalším zemím. Vyzvala ho, aby se obrátil na Moskvu.  

9:38 - Jestliže Rusko a Ukrajina nezajistí, aby plyn proudil do Evropy, Evropská komise bude slovy svého předsedy José Barrosa apelovat na evropské podniky, aby se společně obrátily na soud. Barroso to řekl v Evropském parlamentu. 

9:17 - "Za stávající situace je RWE Transgas schopen uspokojovat spotřebu zemního plynu v Česku bez problémů dodávkami plynu severní cestou (Norsko, Německo) a ze zásobníků následujících minimálně pět týdnů," řekl mluvčí RWE Martin Chalupský pro server iHNed.cz. Více čtěte ZDE

8:50 - Velcí odběratelé plynu na Slovensku musí počítat s výrazným omezením spotřeby. Provozovatel distribuční sítě SPP-distribúcia oznámil, že stejné omezení se čeká i ve čtvrtek. Slovensko je bez ruského plynu, který tvoří téměř 100 procent spotřeby již osmý den. 

8:44 - Ke Slovensku a Bulharsku se ve středu připojí také Moldavsko, které bude zastupovat premiérka Zinaida Greceaniiová.  

8:15 - Ruský premiér Vladimir Putin se v Moskvě setká s premiéry Slovenska a Bulharska, jejichž země přerušením dodávek plynu nejvíce utrpěly. Slovenský premiér Robert Fico kvůli problémům s plynem navštíví i Kyjev. "Plynová katastrofa nastala," shrnula dnes ruská agentura Interfax situaci. Zakončení "druhé plynové války" mezi Ruskem a Ukrajinou se mrznoucí Evropané nedočkali a co hůře, "stalo se naprosto jasné, že obyčejný hospodářský spor se přeměnil v technologickou katastrofu nového typu".

Více o úterním vývoji ZDE

Ukrajina ve středu odmítla žádost Slovenska o obnovení dodávek plynu. Premiérka Julija Tymošenková slovenskému premiérovi Robertu Ficovi řekla, že Ukrajina nemá dost plynu, aby jej dodávala dalším zemím. Vyzvala ho, aby se obrátil na Moskvu. "Podepsali jste kontrakt s Ruskem a pokud oni plyn poskytnou, pak i my zajistíme dodávky," dodala premiérka.

Na Slovensku je výrazně omezena spotřeba plynu pro velké odběratele. Omezení bude platit i ve čtvrtek. Slováci jsou bez ruského plynu, který tvoří prakticky 100 procent spotřeby již osmý den. Zásobování z rezerv by pro celé území státu mělo vystačit asi 18 dní.

Více čtěte ZDE: Plynová krize

V Moskvě se sešli premiéři Ruska, Bulharska, Slovenska a Moldavska. Tyto země zatím trpí nedostatkem plynu nejvíce. Lidé zejména v Bulharsku doslova mrznou. Interfax napsal, že "stalo se naprosto jasné, že obyčejný hospodářský spor se přeměnil v technologickou katastrofu nového typu".

Změna energetické politiky Česka?

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) připravil pro vládu novou státní energetickou koncepci. Její pracovní verze, kterou má k dispozici týdeník Ekonom, počítá s prolomením limitů těžby hnědého i černého uhlí a taktéž s využitím všech dostupných zásob uranu. Podíl výroby elektřiny z jádra by měl už roku 2030 vzrůst z dnešní třetiny na zhruba polovinu.

Mezi základní priority Státní energetické koncepce řadí spolu s maximální bezpečností a udržitelným rozvojem také maximální nezávislost "na cizích zdrojích energie, na zdrojích energie z rizikových oblastí a na dodávkách z nespolehlivých cizích zdrojů". - více se dočtete ZDE