Slovensko se po 11 dnech odstávky dočkalo dodávky plynu ze zahraničí. Surovina začala z Česka proudit krátce před půl devátou ráno. Uvedl to Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která tranzit plynu zajišťuje. Díky plynu ze západu zruší Slovensko v pondělí omezení odběru pro firmy.

Tisíc firem v omezení

Výraznému omezení ve spotřebě plynu čelila asi tisícovka podniků, některé proto musely omezit nebo alespoň pozastavit výrobu.

"Od pondělí bude platit regulační stupeň číslo 3. Omezení odběru plynu pro podniky tak bude zrušeno. Ty si tedy musí do nedělních 10 hodin dopoledne nahlásit změnu v odběrových harmonogramech a nominacích. Dodatečně bude na Slovensko proudit dalších 15 milionů kubíků plynu. Poprvé v historii Slovenska půjde plyn na takzvaný reverzní chod," uvedl státní tajemník ministerstva hospodářství Peter Žiga.

Slovensko má navíc naději, že i dodávky z Ruska začnou brzy proudit normálně. V noci ze soboty na neděli se na obnovení tranzitu plynu do Evropy dohodli ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julie Tymošenková.

 

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Dodávky od neděle ráno 

RWE Transgas zajistil pro Slovensko nejen přepravu zemního plynu, ale i dodávku zemního plynu z vlastního portfolia. Dodávky prvních objemů plynu začaly v neděli po osmé ráno.

RWE bude dodávat z vlastních zdrojů na Slovensko od neděle 3,75 milionů kubíků plynu denně. Tento objem bude navýšen o 1,25 milionu kubíků od dodavatelů SPP a v úterý o další 1,25 milionu kubíků. Nové objemy zemního plynu zajistí RWE aktivním nákupem na zahraničních trzích.

Nadále je uvolňován pro potřebu slovenských zákazníků uskladněný zemní plyn RWE ve slovenském zásobníku Láb ve výši čtyř milionů kubíků denně. Tato dodávka je realizována jako tzv. swapová operace.


Speciál iHNed.cz

Slovensko by mělo získat plyn z plynovodu Jamal, kterým teče surovina přes Bělorusko a Polsko dále na západ. Touto cestou Slovensko získá podle předsedy představenstva Slovenského plynárenského priemyslu Bernda Wagnera dodatečně 6,3 milionu metrů krychlových zemního plynu denně.

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za vzniklou situaci. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a severní cesty.