Zástupci evropských podnikatelů vyzvali českého premiéra Mirka Topolánka jako předsedu Evropské rady ke konkrétním krokům, které by oživily ekonomiky Evropské unie a k prosazování efektivní evropské energetiky. O výstupu z jednání předsednictva Konfederace evropského podnikání Businesseurope informoval server iHNed.cz mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Milan Mostýn.

Businesseurope sdružuje 36 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 33 zemí Evropy. Společné poselství evropských podniků poukazuje na nutnost řešení dopadů finanční krize, ekonomického zpomalení, krize v dodávkách plynu i zmrazení jednání v rámci Světové obchodní organizace. To vše jsou podle Businesseurope mimořádné výzvy, kterým bude české předsednictví čelit.

Míl: Peníze jsou krví oběhu hospodářství 

"V obtížných měsících, které jsou před námi, by mělo být stálou snahou politiků zajistit, aby životaschopné podniky měly přístup k financování a nezbankrotovaly následkem krátkodobých problémů s likviditou. Vlády a banky již přišly s důležitými iniciativami pro zažehnání bezprostředních obav," uvádí se v prohlášení. 

Na zhoršující se přístup tuzemských podniků k úvěrům poukazuje i Svaz průmyslu a dopravy ČR, který stále naléhavěji vyzývá bankéře i vládu k nastavení funkčního bankovního systému.

 

Přečtěte si také

 

"Je zcela přirozené, že v době stále tíživějších dopadů globální krize volají evropské podniky po funkčním bankovním systému. Peníze jsou krví oběhu hospodářství. Pokud banky budou držet peníze a nebudou poskytovat provozní úvěry, krevní oběh se zastaví," uvedl Jaroslav Míl.

Energeticko-klimatický balíček 

Businesseurope očekává od českého předsednictví, že bude činnost na úrovni EU směřovat k rychlému vyjasnění důležitých praktických otázek. Týká se to i ambiciózního energeticko-klimatického balíčku, který EU přijala v prosinci 2008. To ještě více zdůraznilo nutnost vystupňovat úsilí EU, které by vedlo ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropy a zvýšilo by bezpečnost dodávek.

Businesseurope ocenil kroky, které byly učiněny pro zažehnání krize v dodávkách plynu. Osmdesát procent plynu proudí do Evropy z Ruska přes Ukrajinu, proto řada zemí EU byla vážně zasažena zastavením dodávek. Evropští podnikatelé se shodují na tom, že je nezbytně nutné, aby Rusko a Ukrajina plnily závazky vyplývající ze smluv o dodávkách a tranzitu plynu.

"Je třeba si vzít ponaučení z toho, co se stalo, zejména při projednávání druhého Akčního plánu o energetické politice EU na léta 2010-2012 v průběhu jarního summitu EU," uvádějí podnikatelé. V tomto směru Businesseurope podporuje zejména tři cíle stanovené českým předsednictvím – zlepšení vnitřního trhu s energií, zvýšení energetické účinnosti a diverzifikaci energetických zdrojů.