Český statistický úřad v pondělí zveřejnil údaje o vývoji spotřebitelských cen v lednu.  Meziroční růst spotřebitelských cen letos v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,6 procenta v prosinci 2008. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007. Celková hladina spotřebitelských cen vzrostla v lednu proti prosinci o 1,5 %.

V prosinci loňského roku byla inflace 3,6 procenta a byla tak nejnižší od září 2007. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2008 byla 6,3 procenta.

Proti prosinci vzrostly ceny za bydlení

Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,5 procenta ovlivnily zejména regulované ceny, které vzrostly o 5,8 procenta, zatímco tržní ceny se zvýšily o 0,4 procenta.

Na růstu regulovaných cen se podílely hlavní mírou ceny elektřiny (o 11,6 %) a vodného a stočného (o 8,7 %). Čisté nájemné v nájemních bytech se zvýšilo o 15,3 procenta, z toho v bytech s regulovaným nájemným o 22,8 procenta.

Meziroční inflace spadne až k 1 procentu 

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,2 procenta, což je o 1,4 procentního bodu méně než v prosinci. Zpomalení cenového vývoje se projevilo zejména u položek, jejichž ceny v loňském lednu výrazně vzrostly.

Největší zmírnění cenového růstu vzniklo eliminací vlivu zavedení regulačních zdravotnických poplatků v loňském lednu. Podobně u veřejného stravování a ubytování, částečně u potravin a dalších výrobků a služeb odezněl vliv zvýšení DPH od ledna 2008. V oddíle rekreace a kultura přestalo působit loňské zvýšení televizních poplatků. To potvrzuje i Patrik Rožumberský z UniCredit Bank: "rozhodující podíl na poklesu meziroční inflace v lednu měla vysoká srovnávací základna z loňska a nikoli klesající poptávka."

Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank bude ceny směrem dolů tlačit "prudce brzdící ekonomika. Veřejnost se možná kromě slov krize a recese naučí skloňovat slovo deflace, tedy pokles cenové hladiny."

Analytici se také shodují na tom, že lze čekat další snížení úrkových sazeb ze strany centrální banky. Jiří Škop z Komenční banky očekává, že základní sazby klesnou až na úroveň jednoho procenta. Naposledy snížila ČNB sazby minulý týden na 1,75 procenta.

Čtěte také

Větší propad očekávali analytici, kteří odhadovali lednovou statistiku pod 2 procenta. "Statistiky přestává ovlivňovat efekt vládního batohu, tedy poplatky a daně. Naopak pokračoval propad cen pohonných hmot a příznivě se vyvíjely i ceny potravin," uvedl hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář. Nebýt vyšších nákladů na bydlení, podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské by se meziroční inflace dostala do blízkosti nuly.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že daňová reforma loni v lednu přispěla k inflaci 1,2 procentního bodu. "Inflaci tlumí také recese, která již vkročila do české ekonomiky," dodal.

Bankovní rada České národní banky snížila ve čtvrtek úrokové sazby podle očekávání o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla ze 2,25 na 1,75 procenta a je nejnižší od října 2005. Podle analytiků snižuje ČNB sazby kvůli očekávané nízké inflaci a vývoji ekonomiky, který hraničí s recesí.