Ruská státní firma sníží ceny plynu pro evropské odběratele v průměru o 32 procent. Reaguje na pokles poptávky způsobený nedávnou plynovou krizí i globální hospodářskou krizí.

Zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv řekl pro list Wall Street Journal, že evropští odběratelé budou letos platit 280 dolarů (asi 6 000 Kč) za tisíc metrů krychlových plynu. Loni cena činila 409 dolarů za tisíc kubíků. Tento vývoj již naznačili nedávno zveřejněné materiály pro investory, kde se hovoří i o poklesu vývozu plynu do Evropy z loňských 179 miliard kubíků na 170 miliard v letošním roce.

Čtěte také

Medveděv při prezentaci firmy u příležitosti prvního z "Dnů investora" v Moskvě v pondělí vysvětlil investorům pokles vývozu plynu tím, že společnost nemá zájem o prodej velkého množství plynu za nízké ceny. "Nechceme zvyšovat objemy, ale efektivitu," řekl při prezentaci.

"Nebudeme produkovat a prodávat více plynu, než potřebuje trh," podotkl k situaci na trhu Medveděv. Odmítl však říci, v jakém rozsahu by se produkce plynu mohla snížit.

Levný plyn ohrožuje investice i zisk státu

Gazpromu budou při poklesu vývozu a ceny plynu logicky klesat i tržby. V loňském roce společnost utržila 66,4 miliardy dolarů. Pokud se potvrdí odhady ohledně poklesu vývozu a cen, klesnou letos tržby Gazpromu na 47,6 miliardy dolarů. Medveděv přitom podle deníku Kommersant nevyloučil ještě hlubší pokles tržeb až na 42 miliard dolarů. Propad pak má pokračovat i v roce 2010.

Podívejte se jaké jsou příčiny a důsledky problémů Gazpromu
(článek pokračuje pod grafikou)

090210_18ap.jpg

To ohrožuje investiční program Gazpromu. "Podle plánu strategických investic hodlal Gazprom v letech 2009 - 2010 utratit 76 miliard dolarů," citoval v pondělí list Nězavisimaja gazeta společníka firmy RusEnergy Michaila Krutichina. Ten také připomněl, že během příštích dvou let musí Gazprom splatit úvěry v celkové výši 13,3 miliardy dolarů a při nynější finanční krizi se mu nejspíš nepodaří tyto půjčky refinancovat.

"Podle našich výpočtů může dojít k ořezání investic na 20 až 30 procent. Takže se nejspíš uzavřou málo rentabilní vrty a omezí se investice do jamalského naleziště," vypočítává Krutichin.

Gazprom: Problémy nejsou, vše bude podle plánů

Sám Gazprom si ovšem problémy nepřipouští a naopak hodlá zahájit nejdražší stavbu své historie, plynovod South Stream. Alexandr Medveděv poprvé oznámil přibližný rozpočet projektu, který má spojit po dně Černého moře Rusko s jižní Evropou. Podle prezentace Gazpromu by měl stát 19 - 24 miliard eur, tedy více než dvakrát tolik než konkurenční projekt Nabucco. Dohodu o výstavbě podepsaly Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Řecko, chybí zatím dohoda se Slovinskem a Rakouskem.

Více o tématu - čtěte ZDE

South Stream není jediným nákladným projektem, který má Gazprom pro příští roky v plánu. Chce stavět také Nord Stream, zahájit těžbu na stockmanovském nalezišti v arktickém šelfu a na bovaněnkovském nalezišti na Jamalu. Odtud pak musí vybudovat plynovod do evropské části Ruska.

Nad Gazpromem, který poptávku evropských zemí po plynu uspokojuje asi z jedné čtvrtiny, má kontrolu stát. Zhruba 80 procent plynu, který Gazprom do Evropy dodává, jde přes ukrajinské tranzitní plynovody. Spor o poplatky, který začátkem roku vedla Moskva s Kyjevem, dodávky plynu přerušil skoro na dva týdny.