Slovenské banky nebudou moci od začátku března do konce srpna vybírat poplatky za manipulaci s eurovými mincemi či bankovkami. Rozhodl o tom ve středu parlament. Novelu zákona ještě musí podepsat prezident. Sazby komerčních bank kritizovali hlavně obchodníci, kterým se po lednovém přijetí eura zvýšil v tržbách počet kovových platidel. Finanční domy s úplným zrušením poplatků nesouhlasí, přivítaly však, že jejich výběr je omezený jen na určitý čas.

"Netěší nás sice zasahování do tržní tvorby cen, ale toto krátkodobé omezení spojené s přechodem na euro je pro banky akceptovatelné," řekl ČTK Marcel Laznia ze Slovenské bankovní asociace (SBA). Banky již výrazně snížily sazby za manipulaci s mincemi začátkem měsíce.

Čtěte také

Větší množství mincí začali klienti bank vkládat na účty poté, co země vstoupila do eurozóny. Slovákům kvůli vyšší hodnotě nových mincí stačí platit za menší nákupy kovovými platidly. Nejvyšší hodnota, dvoueurová mince, je totiž zhruba šestinásobně vyšší než hodnota nejvyšší slovenské mince, kterou byla desetikoruna.

Euro má více mincí

V oběhu je nadbytečné množství mincí podle bank také proto, že se jimi lidé i podnikatelé před lednovým zavedením nové měny předzásobili. Eurových mincí je také více než korunových. Zatímco slovenská měna měla pět mincí, euro jich má o tři více.

Banky již dříve také navrhly upravit oběh jedno a dvoucentových mincí tak, aby je lidé nemuseli podobně jako v Holandsku a Finsku používat. Diskuzi o omezení nejmenších mincí již připustil i premiér a centrální banka.

Banky po kritice vládního kabinetu dočasně snížily ceny za vklad mincí na účet. Některé peněžní domy přijímají omezené množství mincí bezplatně. Jednička na trhu, Slovenská spořitelna, nezpoplatňuje vklad prvních 100 kusů mincí. Druhý největší peněžní ústav, VÚB banka, umožňuje bezplatný vklad 200 mincí.