Stimulační balíček na podporu australské ekonomiky narazil v tamním Senátu. Balíček opatření v hodnotě 42 miliard australských dolarů (zhruba 580 miliard korun) měl přitom odvrátit recesi, která Austrálii poprvé po 18 letech hrozí. Paradoxem je, že za náraz v Senátu může "regionální zájem" nezávislého senátora Nicka Xenophona, který žádal o zvýšení výdajů v jeho volebním okrsku.

"Vláda legislativu předloží k novému schválení tak rychle, jak jen to bude možné, jelikož byl návrh zákona zamítnut ve velmi těsném hlasování. Budeme zřejmě muset udělat další ústupky senátorovi Nicku Xenophonovi co nejrychleji, zřejmě do zítřejšího nového hlasování," uvedl po fiasku v Senátu australský premiér Kevin Rudd.

První velká porážka premiéra 

Zamítnutí zákona je pro Rudda první významnější legislativní porážkou od jeho zvolení premiérem předloni v listopadu. Australská centrální banka snížila minulý týden hlavní úrokovou sazbu na 3,25 procenta, tedy na nejnižší úroveň od roku 1964.

 

Přečtěte si také

 

Vláda chce pomoci částkou 12,7 miliardy australských dolarů australským rodinám a skupinám s nízkým příjmem. Dalších 28,8 miliardy má jít na infrastukturu, do škol a nemocnic a na projekty na úsporu energií. Díky těmto výdajům se australský státní rozpočet dostane poprvé po sedmi letech do deficitu.

Xenophon, jehož hlas byl pro přijetí legislativy rozhodující, žádal zlepšení systému na řekách Murray-Darling, který se nachází v jeho okrsku v jižní Austrálii. Farmáři zabývající se zemědělskou činností v okolí tohoto systému produkují téměř polovinu zemědělského výstupu Austrálie.

Senátor: Ignorovat Murray-Darling je nemožné

"Tento stimulační plán musím rozhodně odmítnout. Dobrý stimulační plán nemůže ignorovat Murray-Darling," řekl Xenophon před Senátem.

Svůj první stimulační balíček v hodnotě 10,4 miliard australských dolarů (přibližně 144 miliard korun) na podporu své ekonomiky australská vláda přijala v říjnu loňského roku.

Austrálie by podle analytiků mohla následovat ekonomiku Spojených států amerických, Británie, Japonska i Evropy a mohla by spadnout do své první recese od roku 1991. Hrubý domácí produkt Austrálie by podle predikce Mezinárodního měnového fondu (MMF) tento rok mohl spadnout o 0,2 procenta, když MMF revidovalo svou prognózu minulý týden z původního očekávání růstu australské ekonomiky o 1,8 procenta. Australská nezaměstnanost se v prosinci zvýšila na své dvouleté maximum 4,5 procenta.