Americký Senát v sobotu schválil stimulační plán v hodnotě 787 miliard dolarů, tedy asi 17,5 bilionu korun. Plán již v pátek odsouhlasila Sněmovna reprezentantů a nyní jej musí podepsat prezident Barack Obama, aby dostal charakter zákona.

Stimulační plán má podle představ vlády prezidenta Baracka Obamy přispět k vymanění americké ekonomiky z hluboké recese a vytvořit až čtyři miliony pracovních míst. Očekává se, že o plánu bude v nejbližších hodinách hlasovat rovněž Senát.

Plán kombinuje daňové úlevy pro jednotlivce i podniky s rozsáhlými vládními výdaji na infrastrukturu či zdravotnictví. Kongres současně s plánem schválil dodatekomezující odměny šéfů bank a dalších podniků, které získaly pomoc v rámci programu stabilizace finančního sektoru.

"Schválení plánu je velkým mezníkem v naší cestě k oživení. Učiním rychlé kroky k tomu, aby se plán začal realizovat a začneme s okamžitými investicemi potřebnými k tomu, aby se lidé vrátili do práce," řekl Obama.

Čtěte také:

 

Konečná verze plánu předpokládá, že 36 procent finančních prostředků bude směřovat na daňové úlevy a 64 procent na vládní výdaje a další opatření. Podle Bílého domu zabere zhruba měsíc, než začnou peníze do ekonomiky proudit.

Ekonomové se podle agentury Reuters obávají především toho, že stimulační opatření přicházejí příliš pozdě na to, aby ekonomiku výrazněji podpořila již v letošním roce.

"Sestupná tendence v ekonomice je tak prudká, že je těžké posoudit, zda může tento balík opatření zafungovat dostatečně rychle na to, aby přinesl v letošním roce větší změnu," řekl ekonom Nigel Gault ze společnosti IHS Global Insight.

Senát stimulační plán přijal nezbytnými 60 hlasy, 38 hlasů bylo proti. Volba Senátu se protáhla na dlouhé hodiny, protože se čekalo na návrat demokratického senátora Sherroda Browna do Washingtonu z Ohia, kde byl na pohřbu své matky. Jeho hlas byl přesně 60., který byl potřebný, aby návrh prošel. Bílý dům pro senátora poslal vládní letoun.

Spojené státy nyní pracují i na dalších opatřeních, jež by měla zlepšit ekonomickou situaci. Ministr financí Timothy Geithner tento týden oznámil, že vláda využije zbylých 350 miliard dolarů určených ke stabilizaci finančního sektoru tak, aby s jejich pomocí mobilizovala více než bilion dolarů z veřejných a soukromých zdrojů.

Tyto peníze by měly obnovit fungování úvěrového trhu ochromeného nejhlubší poválečnou finanční krizí. V Geithnerově plánu je však podle analytiků stále řada nejasností a slabých míst.

Příští středu by měl Obama představit plán, jenž by měl vést ke zmírnění zabavování domů v důsledku nesplácení hypoték. Bílý dům však varoval Američany, aby neměli ohledně tohoto plánu nadměrná očekávání.