Vláda definitivně schválila balíček protikrizových opatření, která ve středu předloží sněmovně. Materiál, který vzešel z Národní ekonomické rady vlády (NERV), byl proti předchozím návrhům schválen se změnami.

Překvapivě se na seznamu objevil návrh, aby malé podniky místo vrácení daní letos neplatit zálohy daně z příjmu. Navrhovaná změna by se týkala podnikatelů a podniků, které zaměstnávají maximálně pět zaměstnanců.

 

ilustracka-co-proti-krizi-530.jpg

 

Změna a nemusí se měnit zákony 

Podle premiéra Mirka Topolánka navrhované opatření může přinést pomoc ve výši až 22 miliard korun. Celkové přímé výdaje na protikrizová opatření činí podle premiéra 1,9 procenta hrubého domácího produktu, což je kolem 70 miliard korun, dalších 22 miliard vyplývá z odpuštění placení záloh na dani z příjmu.

Čtěte také

Výhodou návrhu je podle ministra obchodu a průmyslu Martina Římana také fakt, že jej lze zavést exekutivně a nemusí se měnit zákony. Opatření se má vztahovat již na zálohy, které by podnikatelé měli platit v prvním čtvrtletí. "Udrží to tedy v podnicích peníze. Těch 22 miliard jsou reálné peníze, které by musely podnikatelé zaplatit," uvedl ministr.

Návrhy jsou podle Topolánka stále pracovní. "Ten konkrétní materiál přijde až do Poslanecké sněmovny ve středu," upozornil premiér. Zároveň uvedl, že legislativní opatření vlády předloží poslancům zřejmě v jednom balíku. "Pokud by opatření byla hlasována zvlášť, tak v tom nevidím žádný smysl," dodal.

Daňové prázdniny nebudou

Návrh s neplacením daňových záloh u malých firem tak nahrazuje uvažované vrácení daní podnikatelům za rok 2007. Velký odpůrce plošného vracení daní ministr financí Miroslav Kalousek tak uhájil svůj názor. Na to, aby vláda za rok 2007 vrátila živnostníkům daně, totiž silně tlačili ekonomičtí ministři ODS.

Občanští demokraté slibovali jednoleté daňové prázdniny pro 900 tisíc živnostníků už ve svém volebním programu. A teď zjistiti, že je to vlastně docela dobrý nápad. "Daňové prázdniny by se týkaly i samostatně hospodařících zemědělců, takže by to částečně řešilo situaci na venkově," říkal ještě v neděli v ČT místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nápad má přízeň i u premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, který ale již dříve připustil, že na něj možná nebude v rozpočtu dost peněz.

Co dalšího spadlo pod stůl

Návrh na vracení daní živnostníkům ale nebyl jediný z potenciálně reálných návrhů, které nakonec nedostaly šanci. Přes Kalouska ministři neprosadili ani šrotovné, snížení zdravotního pojištění nebo návrh na snížení DPH na elektroniku s nízkou spotřebou.

Plán na snížení zdravotního pojištění o procento, který podporoval i Topolánek, zřejmě zastavila sama ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Nelíbí se jí totiž, že by stát měl kvůli snížení pojištění zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety.

Čtěte také

Neuspěl ani Martin Bursík s návrhem na snížení DPH u elektroniky s nízkou spotřebou. "Přeřazení ekologicky šetrných výrobků do nižší sazby DPH by vyžadovalo souhlas všech 27 zemí EU. A to v současné době považuji za vyloučené," upozorňuje Kalousek.

Kvůli stejnému důvodu ostatně ministr financí do protikrizového plánu zřejmě neprosadí ani snížení DPH na restaurační služby.