Společnosti PPF Group a Generali PPF Holding jednající ve shodě prodají svůj podíl ve společnosti Zentiva francouzské Sanofi-Aventis. Obě firmy se rozhodly přijmout nabídku Sanofi-Aventis, sdělil ČTK mluvčí PPF Alexej Bechtin. Obě firmy v Zentivě dohromady drží 24,3 procenta, Sanofi-Aventis 24,9 procenta.

Sanofi ovládne Zentivu 

Sanofi-Aventis tak zřejmě Zentivu ovládne. Vedení a zaměstnanci, kteří drží téměř šest procent akcií Zentivy, se zavázali, že tento podíl Sanofi-Aventis prodají.

Poslední návrh francouzské firmy ve výši 1150 korun za akcii je platný do 20. února. Představenstvo Zentivy již dříve doporučilo akcionářům nabídku přijmout. Nabídku už schválila Česká národní banka a podmíněně i Evropská komise. Nabídka oceňuje Zentivu na 43,9 miliardy korun.

Zentiva odejde z burzy 

Analytici upozornili, že Zentiva zřejmě odejde z pražské burzy, pokud bude Sanofi-Aventis se svou nabídkou úspěšná. "Kroky k odchodu Zentivy z burzy by byly učiněny co nejrychleji. Myslím si, že do konce roku by Zentiva opustila pražskou burzu, pokud to bude technicky proveditelné," řekl ČTK již dříve analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Dřívější vývoj případu

Skupina PPF je akcionářem Zentivy přes dceřinou firmu Anthiarose Limited. PPF loni sama předložila vlastní nabídku na odkup akcií, kterou ovšem později stáhla.

Na počátku února podala skupina PPF žalobu, kterou se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady Zentivy. Chtěla se na ní dozvědět podrobnosti o nabídce Sanofi-Aventis. Skupina následně informace získala a žalobu stáhla.

Další akcionáři: co udělají? 

Dalšími významnými akcionáři Zentivy jsou společnost Belviport Trading, který drží více než deset procent, a Fervent Holdings Limited s 7,6 procenta akcií. Zbylou zhruba třetinu akcií drží ostatní institucionální a soukromí investoři. Podle neoficiálních zpráv chce svůj podíl prodat i Belviport Trading.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Vývoj událostí kolem nabídek na převzetí farmaceutické firmy Zentiva:

Září 2005 - Do Zentivy vstoupily společnosti PPF a J&T, které koupily zhruba 13 procent akcií firmy, které předtím vlastnila investiční společnost Warburg Pincus.

Březen 2006 - Francouzská farmaceutická firma Sanofi-Aventis koupila téměř čtvrtinový podíl v Zentivě, a to od spolenčosti Warburg Pincus, zaměstnanců i členů vedení Zentivy.

31. ledna 2008 - Finanční skupina Generali PPF Holding oznámila, že ovládá zhruba pětinu Zentivy.
17. června 2008 - Společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF zveřejnila oficiální nabídku na odkup akcií Zentivy, nabídla 950 korun za akcii. Svůj úmysl oznámila již začátkem května.
18. června 2008 - Sanofi-Aventis informovala o tom, že chce učinit konkurenční nabídku s cenou za akcii 1050 korun.
23. června 2008 - Skupina J&T uvedla, že zatím neprodá své akcie firmě Anthiarose Limited. J&T prostřednictvím fondu Fervent Holdings drží v Zentivě 7,6 procenta.
9. července 2008 - Představenstvo Zentivy zopakovalo, že nabídka od Anthiarose Limited neodráží hodnotu firmy a akcionáři by ji měli odmítnout. Podle PPF je nabídka jediná realistická.
11. července 2008 - Sanofi-Aventis předložila oficiální nabídku. Za akcii nabídla 1050 korun, což oceňuje Zentivu zhruba na 40 miliard korun.
18. července 2008 - Zentiva doporučila akcionářům odmítnout nabídku Sanofi-Aventis. Podle představenstva nereflektuje skutečnou hodnotu Zentivy a její další perspektivy.
22. července 2008 - Společnost Anthiarose Limited odvolala nabídku s tím, že skupina PPF se nehodlá zapojit do cenové války o Zentivu. Se stažením nabídky souhlasila i Česká národní banka.
3. září 2008 - O nabídce Sanofi-Aventis jednala mimořádná valná hromada Zentivy. Představenstvo firmy doporučilo akcionářům, aby nabídku francouzské firmy odmítli.
18. září 2008 - ČNB schválila žádost Sanofi-Aventis Europe o prodloužení platnosti nabídky na převzetí Zentivy. Centrální banka tak společnosti poskytla dodatečný čas na získání povolení od orgánů ochrany hospodářské soutěže.
22. září 2008 - Sanofi-Aventis oznámila záměr zvýšit nabídku na převzetí Zentivy. Nabídka by nově činila 1150 Kč za jednu akcii. Představenstvo Zentivy zvýšenou nabídku doporučuje.
30. září 2008 - Se zvýšením nabídky souhlasila ČNB. Finanční skupina PPF v reakci uvedla, že bude požadovat svolání mimořádné valné hromady.
23. října 2008 - PPF Group zvýšila svůj podíl na hlasovacích právech Zentivy na 24,26 procenta z předchozích 21,59 procenta.
26. listopadu 2008 - ČNB souhlasila s tím, že Sanofi-Aventis může prodloužit dobu platnosti nabídky na převzetí Zentivy do 20. února 2009. Sanofi-Aventis požádala o prodloužení kvůli tomu, že dosud nezískala povolení spojení v Evropské unii.
4. února 2009 - Skupina PPF podala žalobu, jejímž cílem je svolání mimořádné valné hromady Zentivy, kde by byl odvolán management. Firma reagovala, že soudní řízení je neodůvodněné a představenstvo má v úmyslu se žalobě bránit. PPF si chce vynutit informace o dohodách mezi managementem Zentivy a Sanofi-Aventis.
4. února 2009 - Evropská komise podmíněně schválila nabídku Sanofi-Aventis na odkup akcií Zentivy. Aby se transakce mohla uskutečnit, musí se Sanofi-Aventis ve východní Evropě zbavit 15 druhů léčiv.
9. února 2009 - PPF stáhla žalobu.