Ceny tuzemských nemovitostí jsou údajně nadhodnocené, a lze tedy očekávat pokles jejich cen. Vyplývá to z výzkumu realitního trhu prováděném v Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE), oznámila v úterý Akademie věd ČR.

Přesto se ale experti z centra zdráhají popsat situaci na trhu jako realitní bublinu. "Nejviditelnějším příznakem 'bubliny' je prudký nárůst cen, který však v CERGE nezaznamenali," uvedli v tiskové zprávě.

Výzkumníci z CERGE předpokládají, že vlivem rostoucí inflace a nižšího růstu HDP v poslední době poptávka po bydlení klesne, a jeho ceny se ještě více sníží. Většina developerských firem nyní skutečně čelí snížení poptávky po nových bytech až o třetinu. Zákazníci totiž vyčkávají, až ceny sníží.

V situaci připomínající zákopovou válku ale realitní společnosti zatím stále ještě tvrdí, že raději než ke snížení cen přistoupí k zastavení výstavby. Podle některých odborníků z realitního trhu je však možné od developerů získat slevy z nabídkových cen již i v případě nových bytů.

Více k tématu - čtěte ZDE

Ceny bydlení se podle expertů z CERGE šplhaly nahoru zvláště rychle v roce 2007, kdy se v Praze podle nich zvýšily v případě standardního bytu o 68 metrech čtverečních v průměru o 22 procent. Mimo metropoli prý dokonce o 34 procent.

"A to po letech zpomalení růstu a navzdory jiným ekonomickým ukazatelům - nájmům, nákladům, příjmům domácností," poznamenali výzkumníci.

Nabídkové ceny pražských bytů klesly podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v posledních třech měsících loňského roku poprvé od roku 2005. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v rámci celé republiky se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.