Schodek státního rozpočtu Spojených států amerických pro rok začínající 1. říjnem by se podle prvního návrhu prezidenta Baracka Obamy měl vyšplhat až na 1,75 bilionu dolarů (zhruba 38,5 bilionu korun), tedy na zhruba 12 procent hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států amerických. Byl by to tedy vůbec největší rozpočtový deficit USA od druhé světové války.

Obama ve svém návrhu rozpočtu počítá s další pomocí finančnímu sektoru ve výši 750 miliard dolarů. Americká vláda zatím ještě podle agentury Bloomberg, která se odvolává na anonymní zdroj z Bílého domu, nerozhodla, zda bude dodatečná pomoc ve výši 750 miliardy dolarů skutečně potřeba.

Omezení daňových slev pro lidi s vysokými příjmy

Pomoc by se podle něj na základě rozpočtových pravidel měla v rozpočtu objevit ve formě plánovaného čistého nákladu pro daňové poplatníky ve výši 250 miliard dolarů, protože vláda předpokládá, že by nakonec mohla finanční pomoc finančním společnostem částečně vykompenzovat.

 

Přečtěte si také

 

Obama se v pondělí zavázal snížit federální rozpočtový deficit Spojených států amerických na polovinu do počátku roku 2013, kdy skončí jeho první funkční období. Obama na svém summitu o fiskální odpovědnosti varoval před další ekonomickou krizí v případě, že se problém narůstajících deficitů nebude řešit.

Vláda navrhuje rozpočet financovat z části omezením daňových slev pro nejvyšší příjmové skupiny, zvýšením daní manažerům hedge fondů, snížením výdajů na obranu a snížením dotací pojišťovnám.

Obama nedávno podepsal návrh zákona o rekordně vysokém balíku ekonomických stimulů za zhruba 787 miliard dolarů (zhruba 18 bilionů korun). Tyto peníze zvýší veřejné výdaje a většině lidí mírně uleví na daních, o celou tuto sumu se však v příštích letech zvýší federální deficit. Minulý týden navíc vláda rozhodla, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů. Kongres už za Bushe uvolnil na záchranu finančního sektoru celkem 700 miliard dolarů, tyto peníze by se však měly do rozpočtu později vracet.

Nepříznivá prognóza centrální banky

Podle odhadu Bílého domu americká ekonomika utrpí v letošním roce pokles o 1,2 procenta. Příští rok by měla oživit a její hrubý domácí produkt vzrůst o 3,2 procenta.

Podle nejnovější prognózy americké ekonomiky, kterou tamní centrální banka (Fed) zveřejnila minulý týden, na USA ale to nejhorší teprve čeká. Fed totiž počítá s růstem nezaměstnanosti a už ani nepřipouští, že by největší světová ekonomika letos mohla růst. Míra nezaměstnanosti je přitom už nyní nejvyšší za posledních 16 let. Fed předpokládá, že nezaměstnanost letos vzroste na 8,5 až 8,8 procenta, zatímco ještě v listopadové prognóze počítal s nezaměstnanosti mezi 7,1 až 7,6 procenta.

Hrubý domácí produkt by se měl podle Fedu snížit o 0,5 až 1,3 procenta oproti předchozímu předpokládá, že ekonomika USA letos klesne v nejhorším případě o 0,2 procenta.