Nejvyšší kontrolní úřad loni zkontroloval peníze a majetek státu v objemu téměř 158 miliard korun. Kromě toho podnikl řadu finančních auditů a dalších kontrol. Stejně jako v předchozích letech našel v hospodaření státních institucí nedostatky. Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok.

"Nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost jednotlivých ministerstev způsobuje celkovou nehospodárnost investičních akcí," uvedl úřad například k financování různých programů ze státního rozpočtu.

Výhrady měl i k zadávání veřejných zakázek, kde zjistil například chybně zadávané zakázky, dělení větších zakázek na menší a nepřesná určení, co je předmětem zakázky. Úřad některé chyby našel opakovaně. To podle něj potvrzuje nedostatečnou vůli nebo schopnost kontrolovaných organizací tuto situaci řešit.

Nedostatky u krajského soudu v Brně

Loni bylo ukončeno 36 kontrol. Mezi největšími zjištěnými nedostatky je například postup brněnského krajského soudu při výstavbě tamního justičního areálu a nedůsledná kontrola ministerstva spravedlnosti. Dalším příkladem jsou opravy a rekonstrukce budov patřících České poště nebo některé okolnosti projektu na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem.

Úřad loni podal tři trestní oznámení. Jedno z nich se týká právě Justičního areálu v Brně. Při kontrole hospodaření státního podniku LOM Praha zjistil, že stát prodal nemovitosti za nižší ceny, než stanovily znalecké posudky. Při kontrole ministerstva práce dospěli kontroloři k závěru, že státu vznikla škoda podhodnocením ceny nemovitosti soudním znalcem. Podali proto trestní oznámení pro křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek.

"Cílem činnosti nejvyšší kontrolní instituce není kontrolovat všude a všechno, nebylo by to efektivní a ani technicky možné. Cílem kontroly není ani nacházet nedostatky za každou cenu," uvedl ve výroční zprávě prezident NKÚ František Dohnal. Hlavním cílem kontroly je podle něj za přiměřených nákladů a statisticky významně ověřit, zda je v hospodaření státu vše v pořádku.

Více o tématu - čtěte ZDE

Kontrolními závěry úřadu se také zabývá vláda, která zpravidla doporučí přijmout opatření nutná k tomu, aby se chyby již neopakovaly. NKÚ uvedl, že loni v naprosté většině případů s výsledky jejich projednávání ve vládě souhlasil.

Úřad loni po víc než roce získal nového viceprezidenta. V listopadu jím prezident Václav Klaus jmenoval dosavadního poslance ČSSD Miloslava Kalu. Funkce viceprezidenta zůstávala neobsazena od září 2007, kdy z osobních důvodů rezignoval bývalý viceprezident Dušan Tešnar.