Ministři financí zemí Evropské unie (EU) jsou připraveni vyjádřit podporu plánu, po kterém volá Mezinárodní měnový fond. Ten chce zdvojnásobit finanční částku na boj s globální finanční krizí na 500 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dokument, který měla možnost vidět.

"Je podstatné, že MMF má dostatečné finanční prostředky, díky kterým může částečně pomoci zemím zasaženým současnou krizí," uvádí se v návrhu dokumentu, který bude předložen v úterý ministrům evrospké sedmadvacítky. 

Krok, popsaný v dokumentu, definuje pozici EU před schůzkou ministrů financí G20 v Londýně a je vyjádřením podpory i názoru hlavního ekonoma Bílého domu Larryho Summerse. Ten prohlásil, že představitelé hlavních světových velmocí musejí současnou hospodářskou krizi řešit koordinovaně.

Více o tématu - čtěte ZDE

Pokud se má svět dostat z recese, je podle Summerse nutné podpořit poptávku.

 

Hlavní ekonom Bílého domu: Ekonomika se tentokát sama nestabilizuje

Podpora hospodářského růstu by za současné situace měla mít přednost. Počkat naopak mohou snahy o vyrovnání globální nerovnováhy, řekl v rozhovoru s listem Financial Times Larry Summers, který je ředitelem Národní ekonomické rady. Kromě toho je ale i členem Poradního výboru pro hospodářské oživení, který nedávno jmenoval prezident Barack Obama.

"Ta stará agenda globální nerovnováhy byla o zvýšení poptávky v Číně a o snížení poptávky v Americe. Teď si nikdo nemyslí, že toto je ta správná agenda," sdělil Summers. "Neexistuje místo, jehož přínos k podpoře globální poptávky by se teď měl snižovat. Už je to agenda o celosvětové poptávce," dodal.

Summersův komentář, který Obamův poradce pronesl jen krátce před schůzkou G20 v Londýně, podle FT naznačuje, že Spojené státy chtějí, aby se všechny průmyslové země spojily a pokusily se o hospodářské oživení prostřednictvím podpory poptávky. Na to by mohl slyšet britský premiér Gordon Brown, který považuje koordinovaný přístup několika zemí světa za nejlepší způsob, jak se vypořádat s hospodářským útlumem.

Summers byl v 90. letech v administrativě amerického prezidenta Billa Clintona ministrem financí. Nynější krize podle Summerse zasadila smrtelnou ránu názorům, že trh má ze své podstaty schopnost se sám stabilizovat. "Názor, že ekonomika se sama stabilizuje, je obvykle správný. Párkrát za 100 let je to ale názor chybný. A takový okamžik je právě teď," řekl.