Zadluženost zemí z regionu střední a východní Evropy a jejich závislost na zahraničním financování je v porovnání se západní Evropou zanedbatelná. Velká řada západoevropských zemí si totiž jednotlivě v zahraničí půjčily více než celý region zemí střední a východní Evropy čítající 20 států. Server iHNed.cz o tom informovala mluvčí Erste Group Hana Cygonková.

Chybná interpretace zasáhla region

V minulých týdnech se množily negativní zprávy ze zemí z regionu střední a východní Evropy, který byl označován za ohnisko problémů eurozóny. Podle analytiků Erste Group, která je vlastníkem tuzemské České spořitelny, však byly údaje v konsolidované zprávě Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) chybně interpretovány, což nafouklo scénář zadluženosti zemí střední a východní Evropy do nepřiměřené velikosti.

"Na základě rozsáhlé analýzy údajů BIS jsme zjistili, že zadluženost zemí střední a východní Evropy a závislost na zahraničním financování je ve srovnání se situací v západní Evropě skutečně zanedbatelná. Například četné západoevropské země si 'v zahraničí půjčili' více než celý region zemí střední a východní Evropy čítající 20 států včetně Ukrajiny, Turecka a Ruska. Objem dluhů, které musí letos splatit či prodloužit jejich splatnost některé středně velké západoevropské státy, je vyšší než v celém regionu střední a východní Evropy," uvedli ve zprávě analytici Erste Group s tím, že například Německo si v zahraničí půjčilo 2,3 bilionu dolarů, Nizozemsko 1,9 bilionu dolarů a Británie 4,5 bilionu dolarů.

Vypůjčený obnos Česka je 29 miliard dolarů

Závazky české ekonomiky vůči bankám uvedeným ve zprávě BIS dosáhly 55 miliard dolarů a zároveň jim Česko poskytlo 26 miliard dolarů. Skutečný vypůjčený obnos české ekonomiky tak je 29 miliard dolarů, tedy jen sedmina z celkových zahraničních pohledávek ve výši 191 miliard dolarů, obsažených ve zprávě BIS.

 

Přečtěte si také

 

"Na základě současných zpráv by mohl vzniknout dojem, že země střední a východní Evropy jsou vysoce zadluženým regionem. Pravý opak je pravdou: státy s nejvyšší úrovní zadluženosti ve střední a východní Evropě se pouze přibližují průměru eurozóny," zdůraznil vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Rainer Singer.

Alarmující například byla zpráva, že východní Evropa si v zahraničí půjčila 1,7 bilionu dolarů a letos musí splatit částku ve výši 400 miliard dolarů, případně prodloužit její splatnost. "Tento číselný údaj (1,7 bilionu dolarů) zahrnuje peníze vypůjčené v zahraničí i úvěry poskytované a v rozhodující míře financované lokálními pobočkami zahraničních bank na místních trzích, proto je potřeba to uvést na pravou míru," upozornil ve zprávě vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Juraj Kotian.

Za současných okolností je financování státních dluhů ve střední a východní Evropě podle zprávy Erste i nadále obtížné, ale všeobecně nízká míra zadluženosti výrazně snižuje riziko nesplácení závazků. Jelikož je úroveň zadluženosti nízká jak v absolutních, tak v relativních číslech, je zde prostor na její zvýšení (bez financování na zahraničních trzích), aniž by muselo dojít k negativnímu vlivu na veřejné finance.