Čína má po více než šesti letech opět deflaci. Spotřebitelské ceny se v únoru meziročně snížily o 1,6 procenta, zatímco ještě v lednu měla Čína jednoprocentní míru inflace. Od ledna do února však ceny zůstaly beze změn. Sdělil to dnes čínský statistický úřad. Hospodářské vyhlídky na nejbližší období nejsou podle vládních činitelů dobré.

Nižší úroky

Meziroční pokles cen v rozsahu 1,6 procenta je přesně v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Pokles spotřebitelských cen dává centrální bance prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb, pokud bude mít banka zájem podpořit ekonomiku.

Analytici finančního ústavu Goldman Sachs uvedli, že za současné situace je přirozené, aby centrální banka snížila úrokové sazby. Pomůže tak firmám, které zápasí s propadem zahraniční poptávky a s útlumem na domácím trhu stavebních prací.

Ministr obchodu Čchen Te-ming a ministr průmyslu Li I-čung na společné tiskové konferenci uvedli, že vyhlídky na zvýšení vývozu a zlepšení situace průmyslových podniků nejsou příliš dobré. Li ale řekl, že dobrým znamením je méně výrazný pokles spotřeby energie za první dva měsíce roku.

Čína zažila naposledy meziroční pokles cen v prosinci 2002. Ekonomové se obávají, že pokud nezačne Peking urychleně využívat čtyř bilionů jüanů (asi 12,9 bilionu Kč) z balíku opatření na podporu ekonomiky, deflační tlaky se zřejmě ještě zvýší. V ekonomice totiž přetrvávají nadměrné kapacity v době, kdy je slabší poptávka.

Akcie na burze v Šanghaji nicméně výrazně zpevnily, a čínský akciový trh tak potvrdil pozici jednoho z nejvýkonnějších od začátku roku. Deflace většinou akciím nesvědčí, protože podkopává snahu firem zvyšovat ceny, ale v tomto případě investory podle analytiků zřejmě uklidnilo, že nepřicházejí žádné další špatné zprávy.