Podnikatelská nálada v zemích střední a východní Evropy v zimě prudce klesla a dosavadní vývoj naznačuje, že se bude zhoršovat i nadále. Ukázal to průzkum, který každého čtvrt roku provádí agentura Thomson Reuters ve spolupráci s rakouským ústavem Österreichische Kontrollbank (ÖKB).

Index nálady v lednu klesl na minus deset bodů, zatímco v říjnu byl na 29 bodech.

Nejhůře je na tom Rusko a Ukrajina

Téměř polovina zahraničních firem, které ve střední a východní Evropě působí, očekává zhoršení i v dalším půlroce. Vývoj indexu naznačuje, že z regionu, který je tvrdě zasažen současnou finanční a hospodářskou krizí, patrně zcela vymizí zahraniční investice. Zahraniční banky však prý nebudou z oblasti masově odcházet.

Nejvýraznější zhoršení nálady je patrné na Ukrajině a v Rusku, z odvětí je nejvíce zasažen sektor nemovitostí a dopravy. Pokud index klesne pod nulu, znamená to, že nálada mezi podnikateli je negativní.

Průzkum se prováděl mezi 400 zahraničními organizacemi, které ve střední a východní Evropě řídí asi 1400 firem. Oblast je nyní tvrdě zasažena krizí, což se odráží v mohutném propadu průmyslové výroby. Prudce klesly měny, ale výrazně levnější jsou také akcie a dluhopisy. Oblast byla přitom považována za jednu z nejbezpečnějších v rámci skupiny emerging markets.

Výprodej aktiv se v regionu urychlil začátkem roku. Index nálady se tak dostal do záporných hodnot za každou zemi, která se objevuje v průzkumu. Indikátor sestavuje právě banka ÖKB, která se zaměřuje na podporu financování exportu.

"Přímí zahraniční investoři hodnotí nynější podmínky pro podnikání v této oblasti jako výrazně horší než v říjnu," uvedla ÖKB. "Především budoucí výkonnost podle nich vůbec není růžová: 44 procent jich v příštích šesti měsících očekává další zhoršení podnikatelských podmínek, zatímco v říjnu jich bylo 16 procent," píše se dále ve zprávě banky.

Maďarsko má problémy

Vedle Ukrajiny a Ruska podnikatelé dobře nehodnotí ani Maďarsko. To se potýká s vážnými problémy a muselo již požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce. V současné době už země čerpá pomoc v objemu asi 25,1 miliardy dolarů. Kurz forintu se vůči euru minulý týden propadl na nové minimum, centrální banka se ale snaží slovně intervenovat.

Objem investic klesá v celém regionu, nejvíce opět na Ukrajině a v Rusku. Naopak nejméně investice klesly v Bulharsku, České republice a Rumunsku.

"S ohledem na hospodářskou krizi a výrazně chladnější podnikatelské klima ve střední a východní Evropě je investiční strategie firem mnohem opatrnější," uvedla ÖKB.