Úsloví, že smrti a daním se utéct nedá, přestává platit. Další a další státy se pod tíhou ekonomické krize rozhodují být mírnější na firmy a nevyžadovat po nich včasné odvádění daní.

Prvním příkladem je Estonsko, které už od začátku roku podepsalo dohody o odkladu placení daní ve výší 100 milionů estonských korun (zhruba 172,5 milionů korun). Informoval o tom estonský ekonomický deník BBN.

"Možnost odložení dluhů je vyjitím vstříc ze strany státu," řekla vedoucí hlavního daňového úřadu MTA Kerly Lillemets.

Spousta firem touto dohodou unikla o vlásek bankrotu. Pokud bychom museli odevzdat daně právě teď, museli bychom vyhlásit bankrot," uvedl šéf logistické společnosti Arco Trans Peeter Kuusk.

Podobný princip v Česku

Něco podobného, v menším měřítku, udělal i ministr financí Miroslav Kalousek. Vyzval berní úřady, aby přestaly vybírat od živnostníků a firem s pěti a méně zaměstnanci zálohy na daně z příjmu a promíjely penále těm, kteří se zpožďují.

"Živnostníkům díky tomuto kroku zůstane v nejtěžších časech krize více hotovosti, kterou mohou použít na investice do svého podnikání," vysvětluje Kalousek.

Znamená to, že stát zhruba 250 tisícům drobných podnikatelů letos "půjčí" několik miliard korun. Finanční úřady jim odpustí už první zálohu, kterou měli zaplatit do 15. března. Podnikatelé se ale placení daní za rok 2009 nevyhnou. Na začátku roku 2010 je budou muset zaplatit naráz.

Zástupci drobných podnikatelů proto nad odpuštěním daňových záloh moc nejásají. "Některým to může krátkodobě ulevit, aby přežili ty nejhorší časy, ale stejně budou muset peníze schraňovat, aby daně zaplatili," upozorňuje šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.