Mzdy v kopřivnické automobilce Tatra se v letošním roce nezvýší ani o korunu. Vyplývá to z nové kolektivní smlouvy, kterou šéfové podniku a odborů podepsali ve středu. Loni si zaměstnanci automobilky podle odborářů vydělali v průměru kolem 24 000 korun.

"Lidé mají aspoň ty nároky a výhody, které měli v minulém roce. Bohužel se nám nepodařilo navýšit mzdu, a to ani o procento, papírově, co se týče tarifů a příplatků, mzdy zůstanou na úrovni roku 2008," řekl odborový předák Pavel Baroň.

Odbory ve výrobci nákladních automobilů vstupovaly do kolektivního jednání v loňském roce, ještě než krize začala propukat, s představou osmiprocentního nárůstu mezd. "Bohužel ta krize je podstatně hlubší, než jsme očekávali, takže jsme taky museli slevit ze svých nároků. Pro nás je důležité, aby firma nějakým způsobem přežila a aby lidé ty mzdy dostávali," dodal Baroň.

Počet zaměstnanců - méně než 3300 

Šéf automobilky Ronald Adams přes svého mluvčího Vladimíra Bystrova pouze vzkázal, že si cení uzavření dohody i zodpovědného postoje odborové organizace k současné situaci.

Ve skupině Tatře nyní pracuje méně než 3300 lidí, což je o přibližně 580 méně než na přelomu roku. "Máme ještě sto zaměstnanců na dobu určitou, ale nevím, jestli mají odejít. Budeme společně s panem Adamsem hledat řešení, aby odešlo jen tolik lidí, kolik bude nezbytně nutné. Protože my nevíme, co ještě bude," dodal Baroň.

Výroba v dceřiných společnostech, které mají zakázky i z jiných firem, naplní podle Baroňova odhadu až 80 procent kapacit. "Samotná Tatra jede v současné době na 40 procent. Děláme teď dva vojenské vozy a maximálně dva nákladní automobily denně, to znamená, když se daří, tak čtyři," dodal předák. Když se Tatře dařilo, vyráběla denně v průměru devět aut.

Tatra od loňského října snížila kvůli ochlazení poptávky výrobu i pracovní dobu. V současné době je doma s náhradou mzdy podle Baroně až 40 procent zaměstnanců automobilky, v dceřinných firmách je to okolo 15 až 20 procent.

Vedení kopřivnické firmy ovládané čtyřmi českými a zahraničními investory v čele s Adamsem zvažuje rozdělení měsíční mzdy do dvou výplatních termínů, aby napomohlo své současné situaci a získalo hotové peníze k financování výroby. Podle Baroně k tomu zatím nedošlo. "Nejednali jsme ani o způsobu rozdělení. Zatím to zaměstnavatel nepotřeboval využít, protože ty prostředky ještě má," uvedl.

Kvůli globální hospodářské krizi letos nedostanou přidáno ani zaměstnanci největší domácí ocelářské společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Tarifní mzdy, kterými je odměňováno v podniku přes 90 procent lidí, nezvýší ani domácí pivovarnická jednička Plzeňský Prazdroj, která má na severu Moravy pivovar Radegast.