Poslanecká sněmovna tuto středu v závěrečném čtení schválila vládní novelu energetického zákona. Jedním z jejích hlavních cílů, které si zde vláda vytkla, bylo zjednodušit a usnadnit podnikání v energetice. Jak novinářům řekl Oldřich Vojíř z ODS, předloha kromě jiného definuje rozumnou míru kontroly nad energetickým trhem, vytváří prostor pro dohodu mezi odběratelem a dodavatelem a určuje, co je a není nelegální odběr.

Novela podle Vojíře ale neřeší, za jakých podmínek má dodavatel proudu obnovit dodávku proudu, pokud zákazník odebíral proud nezákonně. "Nadále bude platit princip, že o nelegální odběr se jedná tehdy, pokud zásah do elektroměru způsobí chybu v měření spotřeby ve prospěch zákazníka," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Podle něj tedy nebude platit takový výklad, že nelegálním odběrem bude jakýkoli zásah do elektroměru.

Distribuční firmy budou mít také nově povinnost zajistit jednotlivé části elektroměru proti neoprávněné manipulaci. Navíc budou muset pravidelně kontrolovat správnost měření, uvedl dále mluvčí.

Jaderná odpovědnost za 8 miliard

Sněmovna také souhlasila s navýšením odpovědnosti za jadernou škodu za každou nehodu u jaderných elektráren ze šesti na osm miliard korun, u přepravy a jiných jaderných zařízení z jedné a půl na dvě miliardy korun. Vzrůst má i státní záruka za škody způsobené jadernými elektrárnami a to ze šesti na osm miliard Kč.

Provozovatelé energetických distribučních sítí budou též muset do konce roku 2017 zajistit, aby jejich rozvody byly zapsány do katastru nemovitostí jako věcné břemeno. Občané by si pak tyto sítě mohli v katastru sami vyhledat. "Je to důležité i pro toho, kdo například kupuje pozemek a neví, jestli tam ta síť je, nebo není," řekl Vojíř.

"Transparentní teplo" neprošlo

Poslanci naproti tomu neschválili návrh sněmovního kontrolního výboru, který chtěl, aby výrobci tepla uváděli na internetu kalkulace svých cen tepla. Teplárny měly podle tohoto neschváleného návrhu také na požádání informovat o předběžných i výsledných kalkulacích cen tepla. Předsedu kontrolního výboru sněmovny Vladimíra Koníčka (KSČM) to mrzí. "Protože se domnívám, že odběratelé tepla by měli mít právo nahlížet do struktury nákladů dodavatelů tepelné energie," řekl.

Sněmovna zato podpořila jiný návrh kontrolního výboru, který ukládá Energetickému regulačnímu úřadu, aby spolupracoval i s občanskými sdruženími na ochranu práv spotřebitelů energií.

Distributoři elektřiny budou muset podle novely energetického zákona také nově opatřit všechny nově vybudované rozvody vysokého napětí zařízením na ochranu ptactva. Novela nyní zamíří do Senátu. Pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky.