Svět se nachází v hospodářské krizi od druhé světové války a k východisku z ní je nezbytně nutné, aby ekonomické velmoci zapomněly na své spory a postupovaly jednotně. Uvedl to ve středu americký prezident Barack Obama po setkání s britským premiérem Gordonem Brownem v Londýně, kde se ve čtvrtek bude konat summit hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G20.

Oba politici se shodli na nutnosti jednotného postupu všech zainteresovaných zemí. Obama zároveň kritizoval protekcionismus. "Země G20 náležitě vyvíjejí vlastní přístupy. Jsem si však zcela jistý, že tato schůzka ukáže obrovský konsensus ohledně potřeby pracovat společně," řekl Obama poté, co francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřili nespokojenost se současnými návrhy pro summit a upozornili, že odmítnou falešné kompromisy.

Francie a Německo: Chceme konkrétní výsledky

Washington prosazuje, aby ostatní země napumpovaly do stimulačních programů více peněz. Francie a Německo to ale odmítají s tím, že by se neměla odvádět pozornost od přísnější regulace finančních trhů.

"Žádné pevné dohody nebylo zatím dosaženo. Jednání pokračují, projekty jsou na stole. V nynější podobě tyto návrhy textů nevyhovují ani Německu, ani Francii," řekl Sarkozy. Francouzské volání po konkrétních výsledcích podpořila i Merkelová. "Je to zcela v německém zájmu," dodala Merkelová s tím, že do Londýna cestuje se "směsicí důvěry a obav".

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová už v úterý pohrozila, že Sarkozy by mohl ze schůzky odejít, pokud by nebyl s jejím vývojem spokojen.

Ekonomové: Pozor na protekcionismus

Přední světoví ekonomové ve středu navíc vyzvali představitele G20, aby na summitu odmítli obchodní ochranářství a v rámci svých plánů na řešení globální ekonomické krize důrazně podpořili volný obchod. Petici s touto výzvou podepsalo přes 2 000 akademických ekonomů a dalších vědců.

 

 

"Protekcionismus je vždy nebezpečná a bláhová politika, především je ale riskantní v době ekonomické krize, kdy ohrožuje celou světovou ekonomiku," uvádí petice, kterou ze známých osobností podepsal například bývalý ministr zahraničí USA George Schultz, nositel Nobelovy ceny Vernon Smith, politolog Francis Fukuyama nebo finanční ekonom Eugene Farma.

Otázka volného obchodu a protekcionismu bude jedním z hlavních bodů programu čtvrtého summitu G20, zemí, jejichž ekonomiky se na světové hospodářské produkci a obchodu podílejí 80 procenty. Lídři G20 na listopadovém summitu slíbili, že budou proti protekcionismu bojovat, ve skutečnosti však ochranářství ve světě od té doby výrazně zesílilo. Světová banka jmenovala 18 ze 20 ekonomik G20 mezi těmi, které mezitím podnikly kroky k omezování obchodu.