Ze stánků salonu, který je ve svém oboru údajně nejvýznamnější ve světě - 710 vystavovatelů ze 45 zemí celého světa - se chvála na špatnou konjunkturu line ve všech jazycích a všemi způsoby.

"Tíseň je matkou všech vynálezů," raduje se prošedivělý Jihoafričan, vynálezce nosiče na lyže s kolečky. "Vezměte si druhou světovou válku: když lidé prožívají těžké doby, dokážou nalézat jednodušší anebo levnější řešení," soudí při čekání na partnera, s nímž chce svůj "skikart" prodávat.

Podobnými názory se vyznačují také Francouzi ze společnosti Calexium, kteří vyvinuli server elektronické pošty umožňující posílat texty bez jakéhokoli omezení rozměru. "Vždy jsme fungovali na bázi samofinancování, bez pomoci bank, tedy krize nekrize," vysvětluje generální ředitel firmy David René. "Naopak využíváme spíše konjunktury, pokud mohu soudit podle velmi silného zájmu našich prodejců, kteří si s ohledem na konkurenci stále žádají nové produkty," dodává.

Krize jako argument

U mnohých se totiž krize stala obchodním argumentem, jak je tomu u třicetiletého Francouze, který vystavuje svůj prototyp čističe na krevety na pozadí mořské dekorace.

Mnoho lidí si jeho vynález, jenž se zrodil jednoho vánočního večera, dozajista pořídí, ujišťuje mladý muž, původním povoláním svářeč. Je přesvědčen, že takový druh nových předmětů je nejlepším způsobem, jak oživit spotřebu.


Jedna věc je jistá: salon je zjevně velmi živý, mimo jiné i díky novým vynálezcům.

Jeho zakladatel Jean-Luc Vincent přiznává, že ztratil několik zavedených vystavovatelů, které postihla krize. Avšak konstatuje, že přicházejí noví vynálezci, které stimulovaly snahy nalézt řešení, zejména v oblasti životního prostředí, úspor a zdraví.

Sám typ vystavovatele se změnil. "Soukromých" vynálezců, tedy těch, pro něž jde o jakýsi druh koníčka, je letos jen 26 procent, zatímco v prvních letech salonu jich bývalo na 95 procent, vzpomíná Vincent.

"Dnes registrujeme velký počet univerzit a výzkumných ústavů, které pochopily, jaké výhody mohou mít z komercionalizace svých vynálezů," vysvětluje.

Vynalézají i nejmladší

V této kategorii je silně zastoupena univerzita Trengganu z Malajsie, která představuje mnoho inovací spojených s akvakulturou, kartografií korálových útesů a obnovitelnou energií.

Mezi těmito novými hráči se objevují země, jako je Saúdská Arábie zastoupená Nadací krále Abdala Azíze pro talent a kreativitu založenou v roce 2000.

Mezi desítkami vynálezů pro každodenní život je například vynález desetileté dívenky, která vytvořila přístroj pro prevenci nehod u malých dětí.

Další hmatatelnou známkou dynamického vývoje je i to, že zástupce německého úřadu pro patenty a vynálezy tvrdí, že jeho instituce pro letošní rok najímá sto dalších zkušebních komisařů.

Období krize totiž podle něho dávají čas k zamyšlení nad novými patenty a k přípravě budoucnosti. "Výzkum a vývoj se vždy obětuje jako poslední," ujišťuje.