Zbavit se vrcholných vedení a likvidace problémových bank by bylo lepší cestou ze světové finanční krize. Americkým kongresmanům to radí Panel Kongresu. Ten je orgánem pro dozor nad programem TARP ("Troubled Asset Relief Program") tamního Kongresu a dohlíží tak na americkou finanční pomoc ekonomice. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Podle dohlížejícího orgánu totiž americké ministerstvo financí ve svém plánu na podporu ekonomiky v hodnotě 700 miliard dolarů počítá s "příliš růžovým scénářem" budoucího vývoje. Podle něj jsou dosavadní úspěchy vládního záchranného programu po půl roce od jejího schválení ještě administrativou bývalého prezidenta George Bushe spíše smíšené. Panel Kongresu byl zřízen loni v říjnu, má celkem pět členů, tři jsou jmenováni demokraty a dva republikány.

Dlouhá cesta

Americký ministr financí Timothy Geithner už využití záchranného balíku TARP přepracoval tak, aby se jím dosáhlo dodávání kapitálu bankám a odstranilo z jejich rozvah nelikvidní cenné papíry až za jeden bilion dolarů s využitím prostředků ze soukromého sektoru.

"Veškeré snahy o řešení bankovní krize v sobě zahrnovaly kombinaci odstranění představenstvech, která ovšem selhala, a také převzetí kontroly nad oceňováním rozvahy bank," uvedl Panel Kongresu ve své zprávě.

Podle šéfky Panelu Kongresu Elizabeth Warrenové musí být Geithner a jeho ministerstvo transparentní v utrácení peněz daňových poplatníků, a to i když se stav věcí může lehce zlepšovat. "Máme před sebou ještě dlouhou, velmi dlouhou cestu," uvedla pro agenturu Bloomberg Warrenová, která je profesorkou práv na Harvardské univerzitě.

Ochota vlády převzít zodpovědnost

Ministerstvo financí si podle panelu Kongresu zřejmě dostatečně neuvědomuje hloubku nynějšího propadu. Panel Kongresu zdůraznil ve své zprávě, že likvidace bank by nejméně pokoušela trpělivost daňových poplatníků a relativně rychle by umožnila zlepšení situace na trzích.

Úspěšné finanční záchrany navíc šly vždy v minulosti podle zprávy dohlížejícího orgánu ruku v ruce s ochotou vlády převzít zodpovědnost za vedení společností, a to buď výměnou, nebo v případě trestné činnosti soudním stíháním chybujících manažerů.