Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil informace o meziročním růstu spotřebitelských cen v březnu. Inflace v meziročním srovnání stoupla o 2,3 procenta, proti 2,0 procenta v únoru. Analytici odhadovali, že se růst cen bude pohybovat v mezi 2 procenty až 2,2 procenta.

Ceny v březnu vzrostly proti únorovým o 0,2 procenta, když trh očekával růst o desetinu menší. V březnu podle ČSÚ pokračovalo zdražování pohonných hmot, především benzinu. Mírný růst cen nastal i v oddíle bydlení. Naopak díky konci zimní sezóny klesly ceny rekreací. Prostor pro další pokles mají podle analytika ČSOB Petra Dufka ještě ceny potravin, které zatím neodrážejí propad cen zemědělských výrobců. "Stále platí, že dominantním faktorem inflace jsou regulované ceny, zatímco ceny tržní míří stále dolů," řekl.

Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank čelí Česko podobnému problému jako Velká Británie, kde také šly ceny nahoru, zatímco jinde v Evropě zpomalují. "Recese se v cenách ještě neprojevila. Naopak zboží, o které je v době recese zájem, zdražilo (cigarety a alkohol). I náklady na bydlení vlivem setrvačnosti rostou. Snížení sazeb ČNB se za této situace nejspíš odkládá," řekl Horská.

V meziročním srovnání se pak nejvíce projevila deregulace, když ceny v oddíle bydlení proti loňskému březnu vzrostly téměř o čtvrtinu (24,3%). "Stále platí, že za meziroční inflací stojí z velké míry takzvané deregulace a daňové změny, zatímco tržní ceny obecně míří jednoznačně dolů," uvedl Dufek.

Inflace v únoru zpomalila na dvě procenta, a zaznamenala tak nejnižší růst cen od března 2007.

Analytiky zrychlení inflace mírně překvapilo, ale nepředpokládají obrat v klesajícím trendu. Řada z nich uvádí, že se inflace již v dubnu opět vrátí na sestupnou dráhu. "Ceny by měl v dalších měsících tlačit dolů především citelný pokles poptávky v tuzemské ekonomice," prohlásil Patrik Ružomberský z UniCredit Bank. Na růstu inflace se také projevil vliv silné koruny, jejíž dezinflační tlak podle ekonomů pominul.

Z výhledu ekonomů vyplývá, že očekávají pokles růstu spotřebitelských cen pod dvouprocentní hranici. "Inflaci brzy dojdou síly a v průběhu léta zpomalí pod 1 procento. Průměrná míra inflace letos zpomalí na 6leté minimum," odhaduje Horská.

Na konci letošního roku bude inflace kolem 2 procent, odhadují experti. Příčinou bude podle nich zpožděný dopad slabší koruny z konce loňského a počátku letošního roku a mírný růst cen ropy na světových trzích.