Tuzemské hutní podniky v letošním prvním čtvrtletí vyrobily o 43 procent méně oceli než před rokem. Zatímco loni do konce března hutě vyprodukovaly 1,8 milionu tun oceli, letos to bylo něco málo přes jeden milion tun.

Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytl Ludvík Vala z asociace Hutnictví železa. Příčinou poklesu je podle něj hospodářská krize a útlum poptávky.

V letošních prvních třech měsících meziročně klesla i výroba surového železa, o více než 40 procent na 769.000 tun. Podobně se propadla výroba válcovaných materiálů a ocelových trubek.

 

Hutě chtějí dotace

Domácí hutní podniky, do nichž stát nalil počátkem tisíciletí miliardy korun, volají po dalších dotacích. Ještě do loňska vysoce ziskové firmy chtějí, aby jim stát pomohl s financováním ekologických projektů, k nimž se zavázaly. Důvodem je ekonomická krize.

"Stát by měl dotovat ekologické akce zejména ve společnostech ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Evraz Vítkovice Steel," píše se v prohlášení, které vydal odvětvový svaz Hutnictví železa.

Jen tyto tři zmiňované firmy mají vydat na odprášení pecí, úpraven rudy a oceláren v příštích třech letech přes čtyři miliardy korun. "Pokud stát nepomůže, hrozí zpožďování těchto akcí. Může to vést i k zavírání provozů, které by nebyly schopné ekologické požadavky plnit," varuje místopředseda Hutnictví železa Jaroslav Dušek, podle něhož by hutím kromě přímých dotací pomohly i státní garance úvěrů.

Pokles produkce začal na podzim loňského roku. Spotřeba klesala s propadem výroby v některých odvětvích, především ve výstavbě a automobilovém průmyslu. Za celý loňský rok tak tuzemská výroba oceli zaznamenala dvakrát větší propad výroby než celá Evropská unie. Tuzemské podniky loni vyrobily 6,4 milionu tun oceli, což je proti roku 2007 téměř o deset procent méně.

Asociace Hutnictví železa, která sdružuje největší české a slovenské hutní podniky, očekává za celý letošní rok meziroční pokles výroby oceli o deset až 20 procent.