Výrobní inflace ve Spojených státech amerických v březnu nečekaně klesla meziročně o 3,5 procenta především kvůli nižším cenám energií. Šlo o největší meziroční pokles od roku 1950. Tehdy se ceny propadly o 3,9 procenta. Index výrobních cen klesl o 1,2 procenta v porovnání s únorovým růstem o 0,1 procenta. Informovalo o tom v úterý americké ministerstvo obchodu.

Ekonomové opět varovali i před rizikem deflace. Spotřebitelská i výrobní inflace totiž polevuje především kvůli dopadům ekonomické recese, která nutí podniky snižovat výdaje a škrtat pracovní místa. Čím dál více se totiž projevují deflační tlaky.

Ekonomové varují před deflací

"Za nějaký čas přijde dokonce deflace, a ta bude představovat daleko větší riziko než inflace," upozornila podle agentury Bloomberg nedávno prezidentka pobočky americké centrální banky (Fed) v San Franciscu Janet Yellen.

Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských, případně výrobních cen. S potřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které trpí celou řadou problémů.

Bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energie zůstaly ceny beze změny. Analytici počítali s tím, že se zvýší o 0,1 procenta. Naopak prudký pokles zaznamenaly ceny plynu, které se v březnu propadly o 13,1 procenta, tedy nejvíce od loňského prosince. Ceny potravin klesly o 0,7 procenta.

Výrobní ceny jsou ukazatelem budoucího vývoje spotřebitelských cen. Jejich změny se totiž obvykle časem projeví i v obchodech. V únoru spotřebitelské ceny ve Spojených státech meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, a zaznamenaly tak nejprudší nárůst od loňského července.