Ratingové agentury, které jsou některými experty i politiky označovány za spoluviníky současné vážné finanční krize, čeká v Evropské unii přísnější regulace. Nová pravidla pro jejich fungování schválil ve čtvrtek Evropský parlament, dopoledne ji podpořily i členské země.

Přísnější dohled podpořilo 569 členů zákonodárného sboru, proti bylo 47, čtyři se zdrželi hlasování.

O vymezení přísnějšího prostoru pro jejich fungování se mělo rozhodovat už ve středu, ale rozhodnutí nakonec bylo odloženo o den později.

Povinně registrovaní 

Ratingové agentury se zabývají hodnocením ekonomických subjektů, ale i například jednotlivých států, a jejich vzájemným porovnáváním z hlediska platební schopnosti. Nová legislativa by je měla mimo jiné přinutit k registraci.

Pravidla počítají i s posílením dozoru nad udělováním ratingů. Nově by měl vzniknout výbor, který by se skládal ze zástupců dozorčích orgánů ze všech členských států EU. Pokud se agentury budou chtít registrovat, což na území unie budou muset učinit, aby zde mohly působit, musí se přihlásit k výboru pro evropskou regulaci cenných papírů (CESR). Ten jejich žádost předá jednotlivým národním regulátorům, kteří jednotlivé žádosti posoudí.

Pokud rating některé finanční instituci či další organizaci vydá agentura ze zemí mimo unii, budou jej muset schválit agentury působící v EU. "Regulace úvěrových ratingových agentur by měla významně zlepšit transparentnost a kvalitu úvěrových ratingů," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. 

"Ratingové agentury klamaly veřejnost, pokud jde o hodnocení jednotlivých bank," řekl Českému rozhlasu český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). "Tím, že se přešlo na hodnocení kapitálové přiměřenosti podle toho, jak vidí pozice jednotlivých bank ratingové agentury, tak se vlastně obcházela skutečná reálná pozice kapitálové přiměřenosti těch bank," dodal.

Na rozdíl od Ransdorfa zpřísnění regulace nepodpořil jiný český europoslanec Ivo Strejček (ODS). I on připustil, že ratingové agentury jsou označovány za jednoho z původců finanční krize. Dodal ale, že nyní se už tak přísná regulace ještě posílí. "Je velmi sporné, zda vznikl ten celý problém na finančních trzích špatnou nebo nízkou regulací," prohlásil.

V současnosti jsou ratingové agentury regulovány spíše na principu "samoregulace" a řídí se především podle etického kodexu, který v minulosti vypracovala Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry (IOSCO). Ten však EU nepovažuje za dostačující a odpovídající, proto se rozhodla přikročit k regulaci.

NOVÁ PRAVIDLA PRO AGENTURY
■ nesmí poskytovat poradenské služby;
■ nebudou smět hodnotit finanční nástroje, pokud nebudou mít dostatečně kvalitní podkladové informace;
■ musí zveřejnit modely, metodiku a základní předpoklady, z nichž jejich proces hodnocení vychází;
■ budou povinně zveřejňovat výroční zprávu o transparentnosti;
■ budou muset zavést interní mechanismus kontroly kvality svých ratingových hodnocení.
ZDROJ: ČTK

 

Podceněné riziko 

Ratingové agentury, mezi něž patří například světoznámé společnosti Moody's či Standard&Poor's, čelí kritice, že v minulosti podcenily riziko, které se vázalo k obrovským objemům hypotečních úvěrů, jež banky poskytovaly svým klientům.

Právě špatné hypotéky stály na začátku finanční krize a finančním ústavům způsobily obrovské ztráty.

Návrh musí ještě formálně schválit Evropský parlament a členské státy EU, další komplikace jsou však téměř vyloučeny.