Do čtvrtka mohou skláři v Novém Boru na Českolipsku žádat o bezúročné půjčky od města, které pro tyto účely uvolnilo z rozpočtu milion korun. Mohou o ni požádat všichni obyvatelé s trvalým bydlištěm v Novém Boru, kteří se dostali do tíživé finanční situace v souvislosti s ukončením pracovního poměru a nevyplacenou mzdou. Získat mohou až 10 000 korun, které ale musí do 12 měsíců vrátit. O půjčku zatím požádalo 35 lidí, k dispozici je tak ještě 650 000 korun, řekl toto úterý novoborský místostarosta Stanislav Valdman (ČSSD).

Přestože výroba v novoborském Crystalexu skončila už v lednu a na 1300 lidí tam přišlo o práci i mzdy, zájem o půjčky byl menší, než město předpokládalo. "Lidé si zřejmě uvědomovali, že pokud dostanou půjčku, počítá se jim to do příjmů a méně pak dostanou na sociálních dávkách, které vracet nemusejí," poznamenal Valdman. Městu výrazně přibylo žádostí o sociální dávky, radnice už proto musela požádat o navýšení prostředků na ně o 12 milionů korun. Loni podle Valdmana stačily na celý rok zhruba dva miliony korun, letos tuto částku vyčerpala radnice už v únoru.

Nezaměstnanost: z 5,9 na 14,8 procenta

Crystalex byl ještě na začátku letošního roku největším zaměstnavatelem v Novém Boru i na Novoborsku. Od loňského září je firma kvůli nedostatku provozního kapitálu v insolvenčním řízení, stejně jako celá skupina Bohemia Crystalex Trading (BCT). Až do konce loňského roku Crystalex vyráběl, protože ho před věřiteli chránilo moratorium. Na počátku ledna ale musel zastavit výrobu, když věřitelské banky odčerpaly veškerou hotovost z jeho účtů. Sklárna neměla z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy, úřadům práce proto oznámila hromadné propuštění 1631 lidí v Novém Boru, Karolince a Vrbně pod Pradědem. Od 12. března je Crystalex v konkurzu.

Ukončení výroby v Crystalexu se projevilo výrazným nárůstem nezaměstnanosti nejen v Novém Boru, ale na celém Českolipsku. Zatímco ještě na konci prosince bylo v dvanáctitisícovém městě bez práce 428 lidí a míra nezaměstnanosti 5,9 procenta patřila v regionu k nejnižším, na konci března už ve městě hledalo práci 1025 lidí a míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,8 procenta. Růst nezaměstnanosti ale není dán jen ukončením výroby ve sklárně, také další podniky propouštějí. Především dodavatelé automobilových součástí museli kvůli krizi omezit výrobu a propustit stovky zaměstnanců. To také výrazně snižuje šance propuštěných sklářů najít nové uplatnění. Na každé volné místo v regionu připadá 20 uchazečů. Řada lidí z Nového Boru tak podle Valdmana dojíždí za prací do Liberce nebo do Prahy.