Schodek státního rozpočtu by se letos při zhruba dvouprocentním poklesu ekonomiky mohl vyšplhat až na 200 miliard korun. Uvedl to ve středu vrchní ředitel ministerstva financí a kandidát na funkci ministra financí Tomáš Uvíra na konferenci věnované pomoci EU a státu firmám.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden vydal prognózu, že se české hospodářství letos propadne o 3,5 procenta. Nejhůř zatím Česko hospodařilo v roce 2003, kdy se deficit rozpočtu vyšplhal na 109 miliard. "Pokud se naplní scénář MMF, tak deficit veřejných financí k HDP bude vyšší než pět procent, což opravdu odpovídá zhruba 200 miliardám," potvrdil před týdnem HN hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle nedávného vyjádření ministra financí v demisi Miroslava Kalouska hrozí jak v letošním, tak i v příštím roce schodek státního rozpočtu ve výši až 180 miliard korun. Pokud se ale nenaplní prognóza MMF, neměl by schodek rozpočtu podle Kalouska letos ani v příštím roce překročit deficit 150 miliard korun.

"Mou snahou bude letos i příští rok udržet deficit pod 150 miliardami korun. Bude to znamenat úspory ve státních výdajích v řádu desítek miliard korun, což bude znamenat velmi nepopulární kroky. Proto také budu pro příští rok, i když mám sociální cítění, navrhovat nulových růst platů ve státní správě," uvedl minulý týden Kalousek.

Náměstek ministra financí Eduard Janota už začátkem měsíce řekl, že letošní deficit státní kasy by měl dosáhnout 120 až 130 miliard korun, tedy zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu.

"Pokud bude pokles HDP o dvě procenta, budou letošní příjmy rozpočtu jeden bilion korun, což je na úrovni let 2006 a 2007. Proti tomu jdou výdaje 1,152 bilionu korun, které je potřeba ještě navýšit o až 50 miliard korun vynaložených vládou na protikrizová opatření. Pokud bychom chtěli letos vyrovnaný rozpočet, museli bychom se dostat na výdaje roku 2006," uvedl podle ČTK Uvíra.