Obchodní bilance vykázala v březnu rekordně vysoký přebytek 23,4 miliard korun. Jeho meziroční přírůstek o 14,1 miliard byl výsledkem především nižšího deficitu v obchodě s minerálními palivy o 5,3 miliard korun a vyššího kladného salda v obchodě s polotovary a materiály o 5,1 miliardy korun. Oznámil to Český statistický úřad.

Březnový přebytek byl největší od vzniku České republiky. Historicky nejvyšší byl i meziroční přírůstek kladného salda o 14,1 miliard Kč. Březnová bilance byla kladná v roce 1993 a poté nepřetržitě od vstupu České republiky do Evropské unie.

Znovu se tak projevily dopady šrotovného v okolních zemích včetně Německa, které nastartovaly hlavní část průmyslové výroby.

To potvrzuje i Helena Horská z Raiffeisenbank: "Rekordní přebytek je výsledkem kombinace šrotovného v evropských státech a slábnoucího dovozu do ČR z důvodu nízké produkce a klesající spotřeby. V učebnicích ekonomie je tento jev popisován jako teorém lokomotivy. Lokomotivou české ekonomiky se stalo evropské šrotovné."

Dobrá zpráva pro měnu

Podle ní lze tento výsledek interpretovat v kontextu vývoje celé české ekonomiky v prvním čtvrtletí 2009. "Zahraniční obchod (i po očištění o vývoj cen) se vyvíjí lépe, než jsme předpokládali. Je to velmi pozitivní zpráva pro českou měnu," dodala Horská.

Zahraniční obchod podle analytiků bude ještě několik měsíců těžit ze šrotovného v Německu a dalších státech. To by mohlo dočasně suplovat znovuoživení poptávky po tuzemských výrobcích.

"Zvýšení zahraniční poptávky po našich výrobcích očekáváme až v v druhé polovině letošního roku, což by mohlo našemu obchodu pomoci významněji od 4. čtvrtletí 2009," řekl Jiří Škop, analytik Komerční banky.

"Ve druhé polovině roku, kdy se lokomotiva jménem šrotovné postupně zastaví a ceny nerostných surovin se mírně zvýší, budou se výsledky zahraničního obchodu znovu zhoršovat," odhaduje vývoj Horská.