Americká vláda hromadí daleko vyšší deficit, než s jakým počítala ještě v únoru. Rozpočtový deficit Spojených států amerických se totiž v letošním finančním roce zvýší na 1,84 bilionu dolarů (zhruba 36,2 bilionu korun), zatímco v únoru se ještě čekal o pět procent nižší deficit. Oproti loňskému roku tak bude letošní deficit zhruba čtyřikrát vyšší. Počítá s tím revidovaný odhad Bílého domu. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg.

Důvodů tak výrazného navýšení schodku je hned několik, ale jedno mají společné - podepsala se na nich recese americké ekonomiky. Prudce rostou dluhy společností, zvyšuje se nezaměstnanost, kvůli tomu všemu tak americká vláda pomáhá ekonomice svými stimulačními balíčky, které tak rozpočet značně zatěžují. Schodek veřejných financí tak v letošním fiskálním roce končícím 30. září vyskočí na 12,9 procenta hrubého domácího produktu Spojených států.

Příští rok by pak měl schodek amerického státního rozpočtu stoupnout oproti únorovému odhadu o 7,4 procenta na 1,26 bilionu dolarů (zhruba 24,8 bilionu korun). Bude tedy představovat 8,5 procenta HDP Spojených států amerických. Americký prezident Barack Obama zároveň uvedl, že očekává počátek zotavování americké ekonomiky ve druhém letošním pololetí.

Rozpočtový deficit federální vlády USA se v březnu prudce zvýšil na 192,3 miliardy dolarů (zhruba 3,9 bilionu Kč) z 48,21 miliardy loni v březnu a byl pro tento měsíc rekordní. K prohloubení deficitu přispěly masivní výdaje vlády na pomoc bankovnímu sektoru a pokračující recese, která snižuje daňové příjmy. Za šest měsíců fiskálního roku se deficit vyšplhal až na 956,8 miliardy dolarů a byl také rekordní.

Rostoucí nezaměstnanost

Největší ekonomika světa je už od konce roku 2007 v recesi. Od té doby už ztratila přes pět milionů pracovních míst. Tamní míra nezaměstnanosti vzrostla v dubnu na 8,9 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 1983. Podle nedělního vyjádření šéfky ekonomických poradců Bílého domu Christiny Romerové by letos mohla míra nezaměstnanosti vzrůst až na 9,5 procenta.

Ekonomika Spojených států amerických v prvním letošním čtvrtletí klesala podle předběžných údajů ročním tempem 6,1 procenta. Největší ekonomika světa tak klesla už třetí čtvrtletí v řadě, což se stalo poprvé od poklesu v letech 1974 až 1975.

Vyšší deficit očekávají i v Německu

Deficit státního rozpočtu Německa se příští rok kvůli finanční krizi zvýší zřejmě až na šest procent tamního HDP, a bude tak dvojnásobný proti limitu stanovenému Evropskou unií pro členství v eurozóně. Německo tak zřejmě čeká disciplinární řízení. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila německá centrální banka Bundesbank.

V letošním roce bude podle Bundesbank deficit nad třemi procenty. Německá vláda očekává letos deficit kolem 3,9 procenta HDP. Nad limitem se zřejmě ocitne i veřejný dluh, který by měl v příštích dvou letech stoupnout na 80 procent HDP, podle konvergenčních kritérií však smí činit pouze 60 procent HDP.