Ve čtvrtečním rozhovoru pro list Le Figaro francouzský premiér François Fillon slíbil, že navzdory pokračující krizi a prohlubujícímu se rozpočtovému schodku vláda nebude zvyšovat daně. Podle něj nikdo v Evropě nedosáhne rozpočtové rovnováhy do roku 2012.

"Přijímáme myšlenku prohloubení deficitu v ekonomických podmínkách, které známe," podotkl premiér s tím, že na rok 2010 chystá navíc kabinet úsporný rozpočet, který předpokládá snižování státních výdajů.

"Co platí, je kontinuita naší ekonomické politiky. Proto nezvýšíme daně: je to kontraproduktivní v době recese, protože to zatěžuje spotřebu a je to nebezpečné v případě, že se situace zlepší, protože hrozí, že to zbrzdí (ekonomickou) obnovu," dodal Fillon.

Jak na to

Podle něj je vyloučeno zejména zvýšení poplatků sociálního pojištění, které se odečítají automaticky z hrubého příjmu, protože by to zatížilo spotřební sílu středních vrstev obyvatelstva.

Zarazit růst vládních výdajů má především slíbená zaměstnanecká politika ve státní správě, kdy za dva úředníky odcházející do důchodu bude nabírán pouze jeden náhradník. Chystá se ale také "generální revize veřejných výdajů". Konkrétní opatření v tomto směru vláda oznámí v létě.

Fillon označil za "povzbudivé signály" pro francouzské hospodářství nízkou inflaci, dobrou úroveň spotřeby domácností a to, že "banky zůstávají solidní". Ekonomika ale není chráněna před nepříjemnými dopady krize, jako je stoupající nezaměstnanost - situace na pracovním trhu se podle něj bude letos nadále zhoršovat stejně jako v dalších průmyslově vyspělých zemích. S příchodem podzimu by ale růst nezaměstnanosti měl zpomalit.

Deficit státního rozpočtu Francie poruší limit EU o polovinu - čtěte ZDE

Rozpočtové schodky v EU budou nejvyšší za 15 let - čtěte ZDE

Odbory a sociální zodpovědnost

Premiér také řekl, že je přirozené, že sociální klima je ve Francii napjaté vzhledem k "natolik těžké době". Sociální partneři státu situaci ale nekomplikují - Fillon ocenil, že u nich převažuje smysl pro zodpovědnost.

Nicméně velké francouzské odborové organizace uspořádaly letos tři velké celonárodní protestní akce proti protikrizovým opatřením vlády, které údajně nezohledňují potřeby nízkopříjmových skupin. Protože se jim nepodařilo od státu dosáhnout hmatatelných ústupků, chystají nyní v květnu a červnu další dvě celostátní demonstrace.

Le Figaro v minulých dnech ovšem tvrdil, že odboroví předáci jsou v soukromí s opatřeními vlády spíše spokojení, a nepřímo dodal, že demonstrace se konají spíše proto, aby dodaly opodstatnění existence odborů.