Rusku se po podpisu dohod o výstavbě plynovodu South Stream s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií podařilo nejspíš zasadit další "ránu" projektu plynovodu Nabucco, který má přivést plyn ze střední Asie do Evropy a vyhýbá se ruskému území. Podle nejmenovaných expertů na energetickou bezpečnost, které v pondělí cituje internetový server Euractiv, unie podcenila získání zhruba pětinového podílu v maďarské ropné skupině MOL ruskou společností Surgutněftěgaz.

Kreml se prý touto transakcí snaží narušit snahu EU o vlastní energetickou politiku, která má mimo jiné počítat i se snížením závislosti evropského společenství na Rusku. Hlavním nástrojem unie má přitom být právě Nabucco, jehož výstavba by měla začít v roce 2011, ale přípravy provází celá řada problémů, přičemž plynovod nemá podporu všech členských států Evropské unie.

"Rakousko, Německo, Itálie byly označeny jako země, jejich lídři si myslí, že dělají velký obchod s Ruskem, ale ve skutečnosti jsou jen manipulováni Kremlem," uvedl Euractiv. Varování před ohrožením unijní energetické bezpečnosti Moskvou navíc přichází jen pár dní před konáním summitu EU-Rusko, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v ruském Chabarovsku, kde bude energetika jedním z hlavních témat.

Za podíl v MOL zaplacen dvojnásobek tržní ceny

Politické záměry Kremlu prý "obnažil" právě vstup Surgutněftěgazu do maďarské firmy. Ruská společnost, která bývá často spojována se jménem ruského premiéra Vladimira Putina, za podíl v MOL utratila celkem 1,4 miliardy eur (zhruba 37,8 miliardy korun), což je zhruba dvojnásobek tržní ceny. Podle expertů je vysoká cena za celou transakci podezřelá, pochyby vzbuzuje i pozadí dohody.

Ta byla uzavřena uprostřed maďarské politické krize na přelomu března a dubna, která skončila odchodem tehdejšího premiéra Ference Gyurcsányho. Toho vystřídal Gordon Bajnaj a jeho administrativu prodej části maďarské ropné společnosti znepokojuje. "Celý problém spočívá v tom, že nevíme kdo za transakcí je. Ruské metody byly založeny na byzantské tradici, a ne na protestantské etice. Je velmi těžké s touto kulturou vyjednávat," řekl v rozhovoru pro maďarskou pobočku Euractivu tamní ministr zahraničí Péter Balász.

Zástupci OMV tlak Moskvy odmítají 

Podle dalších maďarských představitelů, na něž se internetový server odvolává, Rusové ve skutečnosti prosazují svůj vliv skrz rakouskou společnost OMV. Ta se před dvěma lety pokusila o převzetí MOL, ale její nabídka byla odmítnuta nejen maďarskou společností, ale i Evropskou komisí. Po tomto neúspěšném pokusu OMV propadlo svůj pětinový podíl v MOL právě Surgutněftěgazu.

Zástupci rakouské firmy jakýkoliv tlak Moskvy odmítají. Mluvčí OMV Thomas Hümer v této souvislosti připomněl výrok šéfa MOL Zsolta Hernadiho, který v minulosti uvedl, že by byl radši, aby jeho společnost ovládli Rusové, než OMV. "Teď se toto přání splnilo," řekl Hümer.

Proti ovlivňování obou firem Kremlem však hovoří i jejich nedávná společná iniciativa. Obě firmy vytvořily společně se dvěma podniky ze Spojených arabských emirátů konsorcium, které by mělo být schopno dodávat z iráckého Kurdistánu dostatek plynu pro nastartování projektu Nabucco.