Platby prostřednictvím mobilního telefonu v příštích letech porostou o 68 procent ročně a v roce 2012 by měly celosvětově dosáhnout 250 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Uvádí to studie společnosti Arthur D. Little.

Tahounem růstu budou podle studie rozvíjející se trhy, kde se mobilní platby stanou prvním široce používaným bezhotovostním platebním systémem. V těchto zemích budou mít za tři roky podíl 65 procent na všech transakcích. V rozvinutých zemích takzvané m-platby existující platební systémy nahrazovat nebudou a jejích podíl na transakcích nepřevýší 35 procent.

V posledních pěti letech zažil svět prudký rozvoj nabídek společností vstupujících do odvětví mobilních plateb. V současnosti je patrná konsolidace národních trhů s pouze jednou nebo dvěma platebními platformami v každém státě. Provozovatelé se nyní soustřeďují na navázání mezinárodní spolupráce a začínají usilovat o standardizaci.

M-platby v Česku si dávají přestávku

V České republice jsou m-platby používané ve formě hlasovacích nebo dárcovských SMS, či jako platby za městskou hromadnou dopravu. V poslední době se ale tento typ plateb příliš nerozvíjí. "Než Češi budou moci využívat m-plateb ve větší míře, bude nutné ještě vyřešit řadu otázek. Vlastníci se budou muset domluvit na fungujícím business modelu s férovým nastavením poplatků a zjednodušit uživatelské rozhraní," uvedl specialista na telekomunikace Arthur D. Little v Praze Petr Materna.

Mobilní platby v Evropě testuje například společnost Visa, v současnosti ve čtyřech zemích. Do testování jsou zapojeny bankovní instituce, mobilní operátoři i průmysloví partneři. "Mobilní platby představují pohodlný a navíc i bezpečný způsob placení. Našim zákazníkům umožňují jednoduše řídit jejich finance na rozvinutých trzích," uvedla ředitelka inovací Visa Europe Sandra Alzettaová.