Tempo poklesu výrobního sektoru v České republice v květnu podle průzkumu společnosti Markit Economics zpomalilo. Index nákupních manažerů (PMI) pro toto odvětví se minulý měsíc zvýšil na sedmiměsíční maximum 40,5 bodu z dubnových 38,6 bodu. Zůstal ale pod klíčovou hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Údaje ukazují, že výrobní sektor klesá již 11 měsíců za sebou. Tempo poklesu ale od svého prosincového rekordu nepřetržitě zpomaluje.

Čekání na oživení 

Podmínky na trhu práce ve výrobním sektoru podle firmy Markit Economics ovšem zůstaly v květnu velmi slabé. Index zaměstnanosti se sice dostal na letošní maximum, stále ale ukazuje na rychlé tempo snižování počtu pracovních míst, jež je důsledkem redukce výrobních kapacit a nákladů, napsala agentura Reuters.

"Je stále příliš brzy na to, abychom mluvili o oživení. Je to stále na velmi nízké úrovni," řekl k hodnotě indexu nákupních manažerů analytik Lars Christensen ze společnosti Danske Bank. "Mírné zlepšení je víceméně v souladu s očekáváním a je to v zásadě evropský i světový trend," dodal. Předpověděl rovněž další mírná zlepšení v příštích měsících a návrat výrobního sektoru k růstu v příštím roce.

Optimismu přibývá, objevují se příznivá čísla - čtěte ZDE

Pokles výrobní aktivity minulý měsíc zpomalil rovněž v eurozóně, kde index nákupních manažerů podle pondělních údajů Markit Economics stoupl na sedmiměsíční maximum 40,7 bodu z dubnových 36,8 bodu.

"Další znatelné zpomalení poklesu výroby v eurozóně zjevné z průzkumu u nákupních manažerů je velmi vítanou zprávou," uvedl analytik Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight. Finanční trhy však na tyto údaje výrazněji nezareagovaly.