Ministerstvo financí zvýšilo kvůli ekonomické krizi odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, nyní odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun. Informaci z důvěryhodných zdrojů ČTK potvrdilo ministerstvo financí.

Zhruba 100 miliard korun z celkové sumy chce ministerstvo použít na splátky jistin dluhopisů. Důvodem rostoucího zadlužení státu jsou i vyšší deficity státních rozpočetů. Kvůli krizi totiž stát vybírá méně na daních a v následujících letech by schodky rozpočetů neměly klesnout pod 150 miliard korun.

V letošním roce rovněž připravuje prodej státních dluhopisů domácnostem, který je podle mluvčího Ondřeje Jakoba reálné spustit ve čtvrtém čtvrtletí. Podle dřívějších informací bude nominální hodnota státního dluhopisu pro drobné klienty jedna koruna. Zájemci si ale budou muset pořídit jisté minimální množství a budou muset mít zřízen účet u Střediska cenných papírů.

Na konci dubna MF prodalo například na zahraničních trzích dluhopisy za 1,5 miliardy eur (cca 40 miliard korun). V červnu chce vydat dluhopisy za 22 miliard korun a v červenci a srpnu za 12 miliard korun. Dluhopisy chce MF vydat například i kvůli dostavbě dálnice D47. Letos by to mělo být 8,4 miliardy korun a příští rok 11,4 miliardy.

Letos jen na úrocích z dluhu by mělo podle ministra financí Eduarda Janoty Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun.

Další peníze jedině na úkor sociálních dávek

Ministr financí Eduard janota je v těžké situaci. Již nyní, kdy připravuje rozpočet na rok 2010, ví, že stát bude hospodařit s rekordním schodkem ve výši nejméně 165 miliard korun. Přitom další peníze navíc po něm chce ministr dopravy Gustav Slamečka kvůli financování dopravních staveb, což by mělo pomoci nastartovat čeksou ekonomiku.

Další možné úspory jsou podle Janoty jen prostřednictvím škrtů v sociálních dávkách. "Prostor pro úspory, které jsou v kompetencích vlády, jsme beze zbytku vyčerpali. Navyšování investic do dopravy musí být na úkor mandatorních výdajů," řekl v pondlěí po jednání vlády Janota.

A rovnou načrtl, kde stát může ušetřit desítky miliard: zmrazením plateb zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce, snížením rodičovského příspěvku, přídavků na děti, snížením platů ve veřejné správě nebo snížením příspěvku na stavební spoření. ""Jsem připraven pro řešení, které sníží legislativně i věcně mandatorní výdaje. Musela by k tomu ale být politická vůle," připustil Janota.