Při realizaci plánu fiskální stimulace ekonomiky Spojených států v hodnotě 787 miliard dolarů se vláda zřejmě nevyhne plýtvání některými prostředky, nejdůležitější pro úspěch tohoto opatření proto bude transparentnost a odpovědnost. Řekl to v úterý americký viceprezident Joe Biden. Zároveň vyjádřil optimismus nad vývojem hypotečního trhu v USA.

"Dojde k chybám," uvedl Biden k opatřením na hospodářské oživení. "Někteří lidé již teď čelí podvodům. Naše důvěryhodnost bude záležet na transparentnosti," dodal.

"Protože jsou ve hře miliardy dolarů, od nákupu problémových aktiv po investice do infrastruktury, péče o zdraví, energetiky a vzdělávání, způsobilo by i malé procento podvodů daňovým poplatníkům značné ztráty," dodal ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller. Uvedl, že FBI se společně s dalšími úřady snaží sledovat, kam státní peníze proudí.

Viceprezident USA zároveň reagoval na úterní zprávu o prudkém růstu počtu rozjednaných prodejů domů a poznamenal, že trh s nemovitostmi vykazuje známky oživení. "Jsme svědky pevných náznaků stabilizace na mnoha trzích, včetně trhu s bydlením," řekl Biden skupině investorů a studentů na Paceově univerzitě.

FBI: Chceme zabránit podvodům a korupci

Dodal však, že i když se hrubý domácí produkt USA přestane snižovat, bude se nejdříve muset uzdravit pracovní trh, než dojde k ekonomickému oživení. "Zlepšování ekonomiky není jen o růstu HDP," zdůraznil Biden.

Americká vláda loni spustila na pomoc finančnímu sektoru program TARP (Troubled Asset Relief Program), který má k dispozici 700 miliard dolarů (přes 13 bilionů Kč). Letos navíc americký parlament schválil stimulační plán prezidenta Baracka Obamy na pomoc domácí ekonomice v hodnotě 787 miliard dolarů.

"My a naši kolegové v dalších agenturách pracujeme na zabránění tomu, co má potenciál stát se další vlnou případů: podvod a korupce související s penězi TARP a stimulačním balíkem," řekl šéf FBI Mueller.