Svět se nachází uprostřed zaměstnanecké krize, které by mohla trvat až osm let. Koncem týdne to prohlásil generální ředitel Mezinárodní organizace práce (ILO) Juan Somavia, kterého citovala agentura Reuters.

Chilan Somavia, jenž stojí v čele ILO od roku 1999, vyzval vlády, aby se kromě záchranných opatření pro banky a krachující společnosti zaměřily na nezaměstnanost a sociální podporu. Upozornil, že zmírnění nezaměstnanosti v ekonomické krizi může trvat čtyři až pět let. "V tom případě by svět mohl čelit pracovní krizi po dobu šesti až osmi let," dodal.

Podle Somavii vstupuje na pracovní trh každým rokem 45 milionů lidí. To znamená, že by svět musel vytvořit 300 milionů pracovních míst do roku 2015, aby udržel míry nezaměstnanosti na stabilní úrovni. "Věci se ale pohybují opačným směrem," řekl Somavia zástupcům 183členné ILO.

Podle zkušeností z minulých krizí může trvat dokonce čtyři až pět let od ekonomického oživení, než se zaměstnanost vrátí na úroveň z období před začátkem krize.

Nejnovější výhledy ILO vychází z odhadu ekonomického vývoje Mezinárodního měnového fondu (MMF), který očekává, že globální ekonomika v letošním roce klesne o 1,3 procenta. Somavia zdůraznil, že nezaměstnanost bude stoupat v příštím roce a možná i v roce 2011.

Letos přibyde nejméně 30 milionů lidí bez práce

Počet nezaměstnaných na celém světě letos podle odhadů ILO stoupne na zhruba 210 až 239 milionů z loňských 189 milionů. Podle několika různých scénářů bude letos bez práce o 39 až 59 milionů lidí více než v roce 2007, tedy před krizí. To by znamenalo až 248 milionů lidí bez práce. Příznivější scénář odhaduje zvýšení počtu nezaměstnaných "jen" o 29 milionů, ten se však nyní zdá být nepravděpodobný.

Míra nezaměstnanosti by tak mohla vzrůst na 6,5 procenta až 7,4 procenta z loňských 5,9 procenta. Důvodem je krize, která zhoršuje výhled vývoje ekonomiky. Ještě v březnovém odhadu ILO očekávala nezaměstnanost 6,3 až 7,1 procenta.

Letošní rok má být podle ILO nejhorším ve tvorbě nových pracovních míst. "V letošním roce očekáváme po celém světě nebývalý růst počtu nezaměstnaných a lidí, kterým hrozí riziko, že se propadnou do chudoby," uvedl začátkem týdne Somavía. Roste počet bankrotů i míra chudoby, dodal.

Somavía poznamenal, že některé země přijaly opatření na stimulaci ekonomiky, která mají zmírnit dopad krize a mnoho analytiků očekává oživení v roce 2010. Upozornil však, že vlády by si měly uvědomit, že vznik nových pracovních míst výrazně zaostává za oživením ekonomiky.

Nezaměstnanost kazí vyhlídky na lepší časy

Rozvinuté země, včetně Evropské unie, se pravděpodobně na letošním růstu počtu nezaměstnaných budou podílet 35 až 40 procenty. Na globální pracovní síle se tyto země podle ILO podílejí necelými 16 procenty. Méně výrazný bude růst počtu nezaměstnaných ve východní a jižní Asii, napsala agentura Reuters.

V posledních dnech sílí spekulace, že světová ekonomika má nejhorší část krize za sebou a čeká ji oživení. Například ve Spojených státech ale optimismus značně podrývá právě růst nezaměstnanosti. V dubnu dosáhla v USA 8,9 procenta, což je nejvíce od roku 1983.

Rekordní nezaměstnanost hlásí i eurozóna a 27členný blok zemí Evropské unie (EU). V dubnu nezaměstnanost v eurozóně vzrostla na 9,2 procenta z březnových 8,9 procenta. Dubnová hodnota je vůbec největší za posledních deset let, přesněji od září 1999.

Nezaměstnaných však přibývá i v celé Evropské unii. Míra nezaměstnanosti se zde v dubnu vyšplhala na 8,6 procenta z březnových 8,4 procenta. To je pro změnu nejvyšší hodnota od ledna roku 2006. V porovnání z březnem počet nezaměstnaných vzrostl o 556 000 v evropské sedmadvacítce a o 396 000 v eurozóně.