Povinnost zveřejňovat konečné ceny zájezdů cestovním kancelářím zatím nehrozí. Poslanecká sněmovna minulý pátek již totiž nestihla schválit vládní novelu zákona o cenách, jež všem prodejcům, nejen cestovním kancelářím, ukládá seznámit zákazníka s konečnou cenou. Sněmovna by ji ale mohla schválit buď v září, nebo ještě dříve na případné mimořádné schůzi, řekl v úterý k tomuto zákonu poslanec Daniel Rovan (ODS). Zákon měl přitom začít platit od letošního října.

Výjimku dostaly cestovní kanceláře pouze u leteckých zájezdů, neboť palivové příplatky či letištní taxy se mohou měnit i těsně před odletem.

Poslanci se v pátek nedostali ke schválení tohoto zákona kvůli parlamentním pravidlům. Zákon nešlo schvalovat dříve než ve 14:50, tedy 72 hodin od rozeslání pozměňovacích návrhů, zatímco schůze skončila o více než hodinu dříve. "Není to zaparkovaný zákon," ujišťuje Rovan.

Nejen u zájezdů a cestovních kanceláří

Zákon se ale netýká jen zájezdů a cestovních kanceláří. Nově řeší porušování cenových předpisů a definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující může dopustit deliktu proti cenovým předpisům. Zvyšuje také horní limity trestů, které tak podle vlády lépe odpovídají obratům kontrolovaných společností, kdy v poslední době často jde o významné nadnárodní podniky.

Novela například zakazuje zneužití významnějšího hospodářského postavení k neoprávněnému majetkovému prospěchu. Takovýmto postavením je podle důvodové zprávy situace, kdy se některá ze stran nemusí ohlížet na ceny u ostatních firem.

Podobně jako u jiných zákonů, tak i do této novely se poslanci pomoci pozměňovacích návrhů snaží vložit změny v jiných, někdy i nesouvisejících zákonech. Například poslanec ČSSD Petr Rafaj navrhuje prostřednictvím novely zákona o elektronických komunikacích, aby tzv. univerzální službu hradil stát místo operátorů.

Jak uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský, tento návrh odpovídá tomu, co již dříve sněmovna předložila bývalá vláda Mirka Topolánka. Ze sněmovny ho později stáhla. "Text tohoto pozměňovacího návrhu de facto odpovídá původnímu záměru MPO, a proto nepovažujeme tuto změnu za problematickou," sdělil Bartovský.

Minimální cena krabičky cigaret

Rafaj chce do zákona také vložit opatření, kterým by ministerstvo financí mohlo stanovit minimální cenu balení cigaret. Poslanec Rovan s tímto návrhem nesouhlasí a stejný postoj podle něj zastává i samotné ministerstvo.

Sněmovní kontrolní výbor chce v novele zpřísnit kontrolu cen tepla. Chce například zabránit tomu, aby teplárny navyšovaly ceny tím, že budou nakupovat palivo od vícero překupníků a vyšší cenu deklarovat jako oprávněný náklad. Chce zamezit i tomu, aby výrobci tepla nakupovali od jiných dodavatelů služby, které si mohou účinně zajistit sami. Výbor také navrhuje, aby ceny tepla nově kontrolovaly finanční úřady místo Státní energetické inspekce.