Poptávka po zahraniční letecké nákladní přepravě se v květnu propadla o 17,4 procenta, což naznačuje, že mezinárodní obchod je zatím stále ještě daleko od svého oživení. Osobní letecká přeprava se snížila o 9,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA). Sdružení také zopakovalo, že současná krize letecké přepravy je zatím nejhorší, jakou kdy odvětví zažilo.

Nejnovější údaje také již zahrnují vliv takzvané prasečí nebo mexické chřipky na letecký průmysl. Mexické aerolinky zaznamenaly v květnu téměř 40procentní propad přepravy cestujících. V celé Latinské Americe se počet přepravených pasažérů snížil jen o 9,2 procenta. Americké aerolinky také hlásí kvůli chřipce pokles poptávky do destinací v Latinské Americe.

Už to bylo horší, ale dobré to ještě není

IATA dodala, že pokles nákladní přepravy mírně zpomalil z dubnových 21,7 procenta. Zatím však nelze hovořit o možném oživení. Nákladní letecká přeprava je důležitým indikátorem vývoje světového obchodu.

Také osobní letecká přeprava se mírně zlepšila, v dubnu se propadla až o 11 procent. Podle IATA osobní přeprava již možná dosáhla svého dna, avšak cesta k oživení bude i v tomto případě ještě dlouhá, napsala agentura Reuters.

IATA očekává, že ztráty aerolinek v letošním roce kvůli krizi dosáhnout devět miliard dolarů (168,2 miliardy Kč) a jejich příjmy se proti loňskému roku sníží o 15 procent. V loňském roce ztráty aerolinek činily 10,4 miliardy dolarů. Počet přepravených cestujících se má letos snížit o osm procent a objem nákladní přepravy se propadne o 17 procent.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Statistika sdružení nezahrnuje vnitrostátní přepravu.