Společnost Chemoprojekt v úterý zaplatila státu za zprivatizovanou společnost Technoexport 516,7 milionu korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Technoexport je předním vývozcem a dovozcem investičních celků.

Prodej Technoexportu schválila na začátku března vláda poté, co Chemoprojekt zvítězil v dvoukolovém výběrovém řízení. To vyhlásilo loni ministerstvo financí na prodej 98,85 procenta akcií společnosti. Jediným kritériem byla výše nabídnuté ceny.

Generální ředitel a předseda představenstva Technoexportu Pavel Kryštof (38) ve čtvrtek současně oznámil odstoupení z funkcí. Kryštof funkce zastával od roku 2007 a jeho cílem bylo připravit Technoexport na privatizaci. "Nový majoritní akcionář, společnost Chemoprojekt, už má otevřené dveře k účasti na první valné hromadě, která proběhne na začátku července," sdělil ČTK Kryštof.

Technoexport se angažuje především v oboru kompletních dodávek a výstavby "na klíč" investičních celků pro zpracování ropy a plynu, pro potravinářský či gumárenský průmysl. Za dobu své více než padesátileté existence vyvezl přes 2270 investičních celků do více než 40 zemí světa.

Chemoprojekt je projekční a inženýrská společnost, která se zabývá zejména realizací investičních projektů v oboru kyseliny dusičné, močoviny, ropy, plynu a ochrany životního prostředí. Majoritním vlastníkem firmy je společnost Safina se sídlem ve Vestci u Prahy, která podle databáze ČTK v Chemoprojektu drží zhruba 81 procent akcií. Do skupiny Safina kromě Chemoprojektu patří firmy VUAB Pharma a Stena Safina.

Další završená privatizace

Ministerstvo financí už minulý týden inkasovalo 121,4 milionu korun za firmu Strojimport, která byla privatizována stejným způsobem jako Technoexport. Novým majitelem Strojimportu je Toshulin. Strojimport patří mezi přední vývozce českých a slovenských obráběcích a tvářecích strojů a rovněž se zaměřuje na export investičních celků.

Deník Mladá fronta Dnes nedávno uvedl, že privatizace společností Strojimport, Technoexport a Škodaexport se kvůli jejich dluhům zkomplikovala a vítězové tendrů vyjednávali s ministerstvem financí o dodatečné úpravě podmínek privatizace.

Skupina ČKD Group, která loni za 210 milionů korun zprivatizovala státní podnik Škodaexport, letos na jaře odstoupila od kupní smlouvy a vyzvala MF, aby si vzalo zpět akcie této firmy. Důvodem je prý zkreslené účetnictví Škodaexportu a neúplné informace o jeho kontraktech v době, kdy byl privatizován. MF ovšem požadavek na vrácení této společnosti státu odmítlo.