Delegáti by podle pozorovatelů mohli dát na nadcházející vrcholné schůzi zemí G8 v italské Aquile najevo opatrný optimismus, co se týče vyhlídek globální ekonomiky, tématem ale bude i strategie ukončení prudké měnové expanze, kterou nyní uplatňují největší centrální banky.

Proti původním plánům se bude schůzka možná více věnovat úloze dolaru jako rezervní měny. V poslední době totiž sílí spekulace, že toto téma nastolí Čína, i když její představitelé ujišťují, že nemají v úmyslu vůdčí úlohu dolaru nijak zpochybňovat. Zároveň ale otevřeně říkají, že hovořit o slábnoucím kurzu americké měny je přirozené.

Myšlenku alternativy k dolaru jako hlavní rezervní měně nastolil právě Peking. Téma samotné finanční trhy vnímají velmi citlivě, protože je s ním spojeno riziko výkyvů hodnoty aktiv denominovaných v dolarech. A vzhledem k tomu, že dolar s výjimkou druhé poloviny loňského roku vytrvale klesá, s další nejistotou mohou přijít i další ztráty.

Summit G8 se bude konat ve dnech 8. až 10. července. Vedle skupiny nejvyspělejších zemí G7, což jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Itálie, Německo, Velká Británie a Francie, se jí zúčastní i Rusko a zástupci dalších pěti zemí: Brazílie, Indie, Číny, Mexika a Jihoafrické republiky. Na summitu by ale měli být i zástupci Egypta.

Německá kancléřka Angela Merkelová upozornila, že od summitu v Aquile se nedají očekávat žádné velké iniciativy jako na podobných schůzkách na jaře. Vlády už totiž pumpují biliony dolarů do stabilizace bank a oživení globální ekonomiky, navíc je před nimi významnější schůzka G20, která bude v září v americkém Pittsburghu.

Nadcházející spolupráce

Pokud mohou Italové od summitu v Aquile něco očekávat, budou to podle ekonomů hlavně prohlášení, že staré a nové ekonomické mocnosti musí spolupracovat, aby omezily dopady současné krize. Lze ale také očekávat, že se delegáti zavážou k vypracování nových pravidel, aby bylo možné lépe regulovat globální ekonomiku.

V oblasti ochrany životního prostředí se dostane na program jednání především otázka klimatických změn. Itálie doufá, že Čína s Indií budou souhlasit s ambiciózním plánem snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na polovinu. O této problematice se bude hovořit ve čtvrtek, kdy se jednání zúčastní také skupina 17 klíčových zemí světa. Tuto schůzku povede americký prezident Barack Obama a italský premiér Silvio Berlusconi.