Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny se ve druhém čtvrtletí zrychlil na 7,9 procenta po 6,1 procenta z prvního čtvrtletí, ukázaly ve čtvrtek oficiální statistiky. Vývoj je překvapivý; projevil se v něm nárůst investic podpořený fiskálními a měnovými stimuly.

Potvrzuje se tak fakt, že oproti ostatním státům prochází Čína finanční krizí bez větších problémů. Pomáhá jí v tom podle ekonomů vysoká míra úspor a rychlé reakce vlády. Z velkých světových ekonomik si tak Čína vede nejlépe. A mohla by splnit svůj cíl osmiprocentního růstu za celý letošní rok. Podle analytiků banky Goldman Sachs při současném tempu může být meziroční přírůstek čínské ekonomiky až 8,3 procenta.

Potvrzením silného potenciálu Číny byla i středeční zpráva o tom, že devizové rezervy země přesáhly 2 biliony dolarů. "Příliv kapitálu je silný kvůli oživení čínské ekonomiky a žhavému realitnímu trhu," řekl agentuře Reuters analytik Chej Wej-ťiang z makléřské společnosti Central China Securities.

Vývoj v Číně posílil naděje, že se světová ekonomika dostává z nejhorší hospodářské recese za 80 let. Ekonomové odhadovali růst čínského HDP na 7,5 procenta a mnozí po nových číslech začali přehodnocovat předpovědi čínského růstu na letošní i příští rok.

Statistici: Rosteme, ale možnosti jsou ještě větší

Centrální statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil i další čísla za samotný červen a ta potvrdila, že se ekonomika úspěšně vypořádala s poklesem exportu díky domácí poptávce. Produkce továren za rok do června vyskočila o 10,7 procenta, zatímco v květnu byl přírůstek průmyslové produkce 8,7 procenta.

Maloobchodní obrat v červnu vzrostl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku o 15 procent. Investice do fixních aktiv v městských oblastech vzrostly za pololetí meziročně o 33,6 procenta. Za prvních pět měsíců roku to byl nárůst o 0,7 procentního bodu slabší, napsala agentura Reuters.

Statistický úřad k výsledkům uvedl, že překonání krize ještě není dostatečně důrazné a ekonomika roste tempem, které neodráží její skutečné možnosti. "Základna pro plné oživení je stále slabá a tempo růstu zatím není stabilní. Proces obnovy není zcela vyvážený a proto stále působí faktory najistoty," uvedl statistický úřad.

Vzestup totiž není podle statistiků rovnoměrný, neboť v některých regionech nedosahuje tolik jako v jiných oblastech země. Potvrzují to i údaje, podle nichž růst spotřeby měl podíl na růstu HDP 3,8 procenta, ale export poklesl o 2,9 procenta.