Většina z 300 zaměstnanců firmy Egermann se v pondělí po čtyřměsíční odstávce výroby vrátila zpět do práce. Firma s nimi uzavřela nové pracovní smlouvy, jen pár lidí požádalo o posunutí nástupu na září nebo o obnovení smlouvy se sklárnou už nestálo. V peci Egermannu se taví pět tun skloviny a v úterý z ní budou skláři již moct vyrábět, řekl majitel firmy Robert Uksa.

Podle Uksy má firmy zakázky na příští měsíce zajištěné, během odstávky prodávala ze skladu. Sklárna vyrábí sklo dekorované červenou lazurou, její roční tržby se pohybují kolem 130 milionů korun. Téměř všechna produkce jde na vývoz do Iránu, Ruska, na Blízký východ a Japonska.

"Někteří zaměstnanci ještě dnes vyřizují své formality s úřadem práce," podotkl. Sklárna se podle něj připravovala na obnovení výroby více než dva týdny. Náklady s tím spojené se vyšplhaly asi na půl milionu korun, dalších 15 milionů investovala firma do oprav, které by při běžném provozu nemohla provést a do výstavby nové pece s úspornějším provozem.

Odstávka z důvodu růstu cen energie a zlata 

Důvodem odstávky byl vzestupem cen energií a zlata. Vedení společnosti se koncem března dohodlo, že zaměstnanci dají výpovědi a firma se přechodně zastaví. "V naší evidenci jich skončilo 289, z toho 210 lidí mělo nárok na podporu," dodala mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

Na Českolipsku přišlo od začátku roku o práci nejen 1300 sklářů z Crystalexu, ale desítky lidí propustil také výrobce optických čoček pro automobily Docter Optics ve Skalici, výpovědi rozdávala také Preciosa - Lustry v Kamenickém Šenově, další sklárny i dodavatelé součástí pro automobilový průmysl. V konci června byla na Českolipsku pátá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, 13,2 procenta. Úřad měl pro 7200 lidí bez práce je 590 volných míst, uplatnění tak měl šanci získat jen každý třináctý.