Meziroční míra inflace v eurozóně v červenci dosáhla rekordních minus 0,7 procenta. Propad spotřebitelských cen tak byl podle upřesněných dat Eurostatu ještě o 0,1 procentního bodu hlubší, než statistici odhadovali na konci července.

V červnu se eurozóna vůbec poprvé v historii meziročně dostala do takzvané deflace propadem cen o 0,1 procenta. Loni v červenci inflace eurozóny činila čtyři procenta, v celé 27členné EU to bylo 4,4 procenta.

"Očekáváme, že letní měsíce budou pravděpodobně dnem pro inflaci. Důležité zřejmě bude, co se stane během příštích několika málo měsíců, spíše než to, jak hluboko půjdeme nyní," řekl k údajům Giada Giani ze Citigroup.

Evropská ekonomika se pomalu probírá, čísla to potvrzují - čtěte ZDE

Harmonizovaná inflace na Slovensku klesla na historické minimum 0,6 procenta - čtěte ZDE

Inflace zpomalila na 0,3 procenta, nejníže od roku 2003 - čtěte ZDE

Vůbec nejnižší meziroční čísla evropští statistici zaznamenali v Irsku (pokles cen o 2,6 procenta), Belgii (o 1,7 procenta) a Lucembursku (o 1,5 procenta). Naopak nejvyšší data hlásí Rumunsko (růst cen o pět procent), Maďarsko (o 4,9 procenta) a Polsko, kde se spotřebitelské ceny zvýšily o 4,5 procenta.

V Česku ceny pro spotřebitele meziročně v červenci poklesly o 0,1 procenta, na Slovensku stouply o 0,6 procenta.

Propad cen energie a potravin

"Složky (inflace), zveřejněné poprvé, ukázaly, že pokles nastal v důsledku ostrého propadu cen za energie a potraviny. Jádro inflace nicméně dál postupně zpomaluje," komentoval výsledky agentuře Reuters Nick Kounis z banky Fortis.

Clemente de Lucia z BNP Paribas si všiml toho, že negativní inflaci měla většina největších ekonomik eurozóny. "Záporná byla zejména už čtvrtý měsíc ve Španělsku, třetí měsíc za sebou ve Francii, zatímco poprvé se do negativních čísel dostala v Itálii a Německu," řekl.