Vláda schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou jako poslanec předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Na tiskové konferenci to v pondělí řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Novela mimo jiné zavádí takzvanou černou listinu firem, které by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Stejný návrh obsahuje i materiál, který v červenci schválila vláda.

Navrhované opatření má zamezit účasti na zakázkách lidem, kteří se provinili pletichami proti veřejné soutěži. Zákon by měl zavést rejstřík lidí a firem, které budou mít zákaz plnit veřejnou zakázku. Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. To má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek.

Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele by měl platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit až desetimilionová pokuta.

Jediným bodem Vlčkova návrhu, který kabinet navrhl vypustit, je pasáž týkající se rozpočtových pravidel státu. Podle ministra financí Eduarda Janoty je tento bod součástí jiného sněmovního tisku, který projednávají poslanci.

Vlček svůj návrh novely konzultoval s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Jako poslanec ho předložil z časových důvodů, aby ho sněmovna stihla schválit včas.

Stanovisko vlády k Vlčkově návrhu není rozhodující. Poslední slovo má při schvalování zákonů parlament.

Na likvidaci po povodních půjde 3,6 miliardy korun

Vláda na pondělním zasedání také upřesnila výdaje potřebné na likvidaci škod způsobených červnovými a červencovými povodněmi. Vyčlení 3,6 miliardy korun. Jsou to peníze určené pro nápravu škod na obecním a krajském majetku. O financích na odstraňování škod na majetku, který spadá pod jiné resorty než je ministerstvo pro místní rozvoj, bude vláda jednat na další schůzi. Na tiskové konferenci to řekl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Dalších 442 milionů korun bude směřovat na podporu odstraňování škod v oblasti bydlení. Z toho je 120 milionů korun určených výstavbu takzvaných povodňových domků.

Ministr financí Eduard Janota má do příštího zasedání kabinetu připravit návrh finančního pokrytí státních povodňových výdajů. Ve hře je podle něj buď úvěr od Evropské investiční banky, nebo emise státních dluhopisů. Janota se přiklání k dluhopisům, které jsou podle něj administrativně jednodušší.

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka, vyžádaly si 15 obětí. Celkové škody se odhadují na více než 8,5 miliardy korun. Většinu nákladů na jejich odstraňování ponese stát.