Šéf závodní rady Opelu Klaus Franz vyzval americkou automobilku General Motors, aby německému podniku vybrala budoucího majitele ještě tento týden. Slíbil, že přijme výrazná opatření, pokud americký majitel Opelu nerozhodne.

Mluvčí německé vlády Ulrich Wilhelm na běžné tiskové konferenci vlády dodal, že je kabinet připraven s americkou automobilkou dále jednat. Zdůraznil také, že se vláda v této věci chce vyhnout jakékoli konfrontaci. K vyřešení otevřených otázek je podle Wilhelma čas do příštího řádného zasedání správní rady GM 8. a 9. září.

Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu kanadské skupině Magna International. GM ale v pátek odmítl jmenovat Magnu jako vítěze tendru na převzetí Opelu a osud německé automobilky nechal viset ve vzduchu. Zájem o Opel má i finanční investor RHJ International sídlící v Bruselu.

Šachová hra o jednu automobilku

Vláda spolkové země Durynsko, kde má Opel jeden ze závodů, americkou mateřskou společnost podezírá, že chce rozhodnutí oddalovat až do parlamentních voleb, které se v Německu uskuteční 27. září. "V Detroitu zjevně dospěli k závěru, že RHJ prosadí snadněji, když po spolkových volbách nastane nová politická konstelace," řekl zemský ministr hospodářství Jürgen Reinholz deníku Berliner Zeitung.

Spekulovalo se dokonce i o tom, že si GM bude chtít Opel ponechat a od jejího prodeje ustoupí. Tomu však podle hodnocení německé vlády nic nenasvědčuje, uvedl Wilhelm.

"Došla nám trpělivost," řekl Franz ve vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk. "Dosud jsme byli v klidu, snaživě jsme poslouchali a říkali připomínky, ale to teď skončilo. Pokud do konce týdne nepřijdou od General Motors žádné změny, budeme aktivní a přijdeme s velkolepými opatřeními," dodal.

Němečtí politici na nerozhodnost GM ve výběru investora reagovali o víkendu podrážděně. Opakovali přitom, že Magnu podporují nadále. Kabinet je přesvědčen, že Magna je pro Opel nejlepším řešením a zachrání v něm pracovní místa. V Berlíně se mezitím proslýchá, že skupina RHJ by na rozdíl od Magny nemohla počítat s žádnou pomocí ze strany německé vlády.

Podnik zaměstnává kolem 25 000 lidí, připomněla agentura Reuters. Deníky Bild a Die Welt informovaly, že pracovníci Opelu plánují v nejbližších dnech velkou demonstraci před Braniborskou bránou a americkým velvyslanectvím v Berlíně v případě, že v tomto týdnu rozhodnutí o budoucnosti Opelu nepadne. Demonstrace by se mohla uskutečnit už tento víkend a pracovníky mají do německé metropole přivézt zvláštní autobusy.