Výroba skleněné bižuterie v bývalém Železnobrodském skle definitivně skončila. Zaměstnanci společnosti Jablonex Group, do níž sklárna patřila, toto pondělí již jen balili své věci a vyřizovali dokumenty potřebné k registraci na úřadu práce. Většina z nich využila možnosti se na místě rovnou zaregistrovat, jablonecký úřad práce přímo v závodě otevřel detašované pracoviště. Skláři tak nemusejí složitě nikam jezdit a mohou vše vyřídit na místě, řekl mluvčí úřadu Michal Holý.

Pro propuštěné skláře nebylo loučení s podnikem jednoduché. "Pracovala jsem tu celý život, nevím, co bude dál," řekla jedna z odcházejících žen. Nabídka jiné práce pro skláře je v regionu minimální. "Řada těch lidí má navíc přes 50 let a na trhu práce o ně není zájem," doplnil tamní odborový předák Miroslav Kotrba. Sám se ve sklárně v 15 letech vyučil a celý život v ní pracoval. "Ani nevím, kde mám výuční list, nikdy jsem ho nepotřeboval," poznamenal. V továrně podle něj zůstane už jen zhruba 15 lidí, většinou údržbářů nebo pracovníků ve skladech.

Konec tradice

Definitivní konec sklárny Jablonexu není dobrou správou ani pro Železný Brod. I přes značný útlum výroby byla sklárna největším zaměstnavatelem ve městě s 6500 obyvateli. "Propouštění ve sklárně dopadá na život ve městě už několik let, postupně se nezaměstnanost zvýšila z 4,5 procenta na současných téměř 15 procent," řekl starosta Václav Horáček. Rostoucí počet lidí bez práce pociťují podle něj i obchodníci. "My jako město nemáme moc možností něco dělat, snažíme se alespoň zaměstnat lidi na veřejných pracích," dodal Horáček. 

Výroba skleněné bižuterie v Železném Brodě má více než 150letou tradici. Železnobrodské sklo patřilo ještě před pěti lety k největším zaměstnavatelům ve městě. Pracovalo tam kolem 1150 lidí. Po převzetí podniku Jablonexem se ale začalo postupně propouštět, až zbyla na začátku letošního roku jen čtvrtina zaměstnanců. Ti dostali výpověď v červnu. Vlastníci skupiny se nedokázali shodnout na tom, jak čelit asijské konkurenci a rozhodli se celý podnik prodat. Nerentabilní výrobu, o kterou není zájem, ukončili. Mimo Železného Brodu se to týká třeba i jablonecké Bižuterie.

"Umírání" Jablonex Group 

Jablonex Group patřil k největším výrobcům bižuterie na světě. Vznikl v roce 2005 spojením Ornely, Jablonexu, Bižuterie České Mincovny, Železnobrodského skla a Bohemian Jewelery. V době svého vzniku zaměstnával téměř 3900 pracovníků, na podzim by mělo v podniku zůstat jen kolem 1000 lidí. Pro trh práce, postižený i krizí v automobilovém průmyslu, je to velká rána. V červenci vzrostla nezaměstnanost na Jablonecku o 0,7 procentního bodu na 10,7 procenta; pokračovala i v srpnu, čísla ale zatím nejsou k dispozici. "Pro nezaměstnané je jen 160 volných míst, na každé připadá 30 uchazečů," řekl Holý.

Z Jablonex Group zůstala v provozu jen část bývalé Ornely v Desné a Zásadě, kterou by měla převzít Preciosa Ludvíka Karla. Dál se vyrábějí také mince a medaile, které od úterý převezme nově založená dceřiná společnost Česká mincovna, i ona je ale na prodej. Majitelé už rovněž nabídli uvolněné areály, za něž chtějí dohromady přes 400 milionů korun.